Руските власти насилствено са депортирали цивилни от окупираните райони на Украйна, което се равнява на военно престъпление и вероятно престъпление срещу човечеството, пише „Amnesty International“ в нов доклад, публикуван днес. Той подробно описва как руските и контролираните от тях сили насилствено прехвърлят цивилни от окупирана Украйна в контролираните от Русия зони или в Русия. Деца са били отделени от семействата си по време на процеса, което е в нарушение на международното хуманитарно право.
Цивилни разказаха пред служители на „Amnesty International“ как са преминали през процеси на проверка, по-известни като „филтриране“ – по време, на които произволно са били задържани, изтезавани и малтретирани.
„Разделянето на деца от семействата им и принуждаване на хора да се отделят на стотици километри от домовете си са част от доказателствата за тежките страдания, които инвазията на Русия причини на цивилните в Украйна.“, коментира генералният секретар на „Amnesty International“ Агнес Каламар, която добави:
„От началото на агресивната война срещу Украйна, която сама по себе си е международно престъпление, руските сили атакуваха безразборно и незаконно убиваха цивилни, унищожиха безброй животи и разкъсаха семейства. Никой не е пощаден, дори децата. (…) Тактиката на Русия за принудително депортиране е военно престъпление. От „Amnesty International“ смятаме, че това трябва да бъде разследвано като престъпление срещу човечеството. Всеки, отговорен за извършването на тези престъпления, трябва да бъде подведен под отговорност. Децата в руските арест трябва да се съберат пак със семействата си и трябва да се улесни връщането им в контролираните от украинското правителство райони.“
Неправителствената организация е документирала случаи, при които членовете на определени уязвими групи, сред които деца, възрастни хора и такива с увреждания, са били насилствено премествани в други окупирани от Русия райони или незаконно депортирани в Русия. При един от случаите, по време на филтриране, жена е била отделена от 11-годишния си син, задържана и несъбрана пак с него, което е в явно нарушение на международното хуманитарно право.
От „Amnesty International“ посочват, че задържаните по време на филтриране са били подложени на изтезания, включително са били бити, срещу тях е използван електрошок и са били заплашвани, че ще бъдат екзекутирани. На други е била отказана храна и вода, като повечето от тях са били държани в опасни и пренаселени условия.
Служители на организацията са взели интервюта от 88 украинци. Мнозинството са били цивилни от Мариупол, както и от Харковска, Луганска, Херсонска и Запорожка области.
„Amnesty International“ смята анексирането на украинска територия от Русия, включително така наречената „Донецка народна република“ /ДНР/, за незаконно.
Принудително преместване от Мариупол
В началото на март югоизточният град Мариупол беше напълно обкръжен от руските сили, което направи евакуацията невъзможна. Населеното място беше подложено на почти постоянни бомбардировки и цивилните нямаха достъп до течаща вода, топлина или електричество. В средата на месеца хиляди успяха да се евакуират от града към контролираните от украинското правителство райони, но след като вражеските сили постепенно окупира града, те насилствено прехвърлиха част от цивилните в кварталите под техен контрол, отрязвайки ги от други пътища за бягство.
33-годишната Милена разказа пред „Amnesty International“ как се е опитала да избяга от Мариупол: „Започнахме да задаваме въпроси за евакуацията, къде е възможно да отида… Казаха ми /руски войник/, че е възможно да отида само в ДНР или в Русия. Друго момиче попита за други възможности /за евакуация/, например в Украйна… Отговорът дойде веднага – войникът го прекъсна и каза: „Ако не отидете в ДНР или Руската федерация, ще останете тук завинаги“.“
Съпругът на Милена е бивш морски пехотинец от украинската армия. Той е бил задържан, докато пресича границата с Русия, и все още не е освободен.
Принудително преместване на деца и други рискови групи
Законите при въоръжени конфликти забраняват индивидуалното или масовото насилствено преместване на защитени лица, включително цивилни, от окупирана територия. В няколко случая деца, бягащи без родители или други настойници към контролирана от Украйна територия, са били спирани при руски военни контролно-пропускателни пунктове и прехвърлени под ареста на контролираните от Русия власти в Донецк.
Както споменахме, 11-годишно момче е било отделено от майка си по време на филтриране, което нарушава международното хуманитарно право. Момчето и майка му са били заловени и задържани от стоманодобивния завод „Иллич“ в Мариупол в средата на април от руските сили. Детето каза пред „Amnesty International“:
„Отведоха майка ми в друга палатка. Разпитваха я… Казаха ми, че ще ме отнемат от нея… Бях шокиран… Не казаха нищо за това къде отива майка ми… Оттогава не съм я чувал.“
Докладът описва и принудителното преместване в Донецк на всичките 92 обитатели на държавна институция за възрастни хора и хора с увреждания в Мариупол. „Amnesty International“ документира няколко случая, при които възрастни украинци са били настанени в институция в Русия или в окупирани от Русия райони, след като са избягали от домовете си. Тази практика нарушава правата им и ги затруднява да напуснат Русия или да се съберат с членове на семейството си в Украйна или другаде.
Няколко души споделиха, че са се почувствали принудени да кандидатстват за руско гражданство или заявиха, че движението им е ограничено. Процесът на получаване на руско гражданство е опростен за деца, за които се твърди, че са сираци или лишени от родителска грижа, както и за някои хора с увреждания. Целта е да се улесни осиновяването на тези деца от руски семейства в нарушение на международното право.
Злоупотреба в процесите на проверка, задържане и изтезания
В пунктовете за филтриране служителите са правели снимки на хората, събирали са пръстовите им отпечатъци, претърсвали са телефоните им, принуждавали са някои мъже да се съблекат до кръста и са разпитвали хората надълго и нашироко.
„Amnesty International“ е документирала 7 случая, при които хора са претърпели изтезания и друг вид малтретиране по време на задържане. Един случай включва 31-годишна жена, друг – 17-годишно момче, а петима са мъже на 20 или 30 години.
31-годишният Виталий е бил задържан, когато се е опитал да напусне Мариупол с евакуационен автобус на 28 април. След като руските войници обявили, че има проблем с документите му, той е бил принуден да се качи в автобус с няколко други мъже. Той е бил откаран в Докучаевск, град близо до Донецк, и поставен в килия с 15 мъже, преди да бъде отведен за разпит.
Мъжът сподели пред „Amnesty International“: „Вързаха ръцете ми с лента и сложиха торба на главата ми, както поставиха лента около врата ми… След това ми наредиха: „Кажете ни всичко… Кажете ни къде служите, коя база?“… /Когато казах, че не съм войник/ започнаха много силно да ме бият по бъбреците… Бях на колене, те ме ритаха предимно. Когато ме върнаха в килията, те ми заявиха, че „всеки ден ще правим това с теб“.
Хюсеин пък е 20-годишен студент от Азербайджан. Той е бил хванат, докато бяга от Мариупол към Запорожие в средата на март. Задържан е почти месец. Той е бил обвинен, че е член на украинската армия и е бил бит по време на разпит.
„Един от войниците каза: „Той няма да говори така, донесете електрошока“… Имаше две жици, поставиха ги около големите пръсти на краката ми и започнаха да ме удрят многократно… Те ме биеха многократно… Загубих съзнание. Изляха ми кофа с вода и пак се събудих. Не издържах повече, просто казах „Да, аз съм войник“. Продължиха да ме бият, паднах от стола и ме издърпаха обратно. От краката ми течеше кръв.“
Хюсеин е заплашван с екзекуция, бит и удрян с електрошок всеки ден. Освободен е на 12 април.
„Русия и контролираните от нея сили трябва незабавно да спрат насилието срещу задържаните.“, каза Агнес Каламар.
„Службата на прокурора на Международния наказателен съд и други подобни органи трябва да разследват тези отвратителни престъпления, включително и тези срещу рисковите групи. Всички отговорни за депортирането или насилственото преместване, както и за изтезанията и други престъпления, съгласно международното право, извършени по време на филтрирането, трябва да бъдат изправени пред правосъдието.“, призова тя.