Анализ: Байдън конфронтира съмняващите се със състоянието на Съюза

0
58
Президент Джо Байдън
Президент Джо Байдън. Снимка: Joe Biden, Facebook

Джо Байдън се качи на трибуната за своето обръщение за „Състоянието на Съюза“ в това, което би трябвало да е кулминационна точка от неговото президентство, пише „Асошиейтед прес“. Той многократно победи шансовете с поредица от законодателни постижения и исторически силни междинни избори, където демократите държаха линията срещу републиканците. Неговата твърда подкрепа за Украйна спечели похвали. Облакът на пандемията се вдигна.

Но във вторник вечер американският президент се оказа изправен пред проблем, който го засенчва от години – съмнение. Проучванията показват, че мнозинството от американците до голяма степен не знаят за успехите му и не одобряват работата му. Дори демократите се съмняват дали той трябва да се кандидатира за преизбиране на фона на опасения за възрастта му.

Всичко това допринесе за момент с особено висок залог за Байдън, предоставяйки му последната, най-добра възможност да изложи аргументите си защо заслужава втори мандат преди официалното обявяване на кампанията. Той не остави съмнение, че вярва, че има още работа като президент. Обръщайки се към републиканците, които наскоро спечелиха контрола над Камарата на представителите, Байдън изтъкна, че „хората ни изпратиха ясно послание“ за необходимостта да намерим общ език. Той даде да се разбере следното:

„Изпратени сме тук, за да довършим работата.“

Въпреки че Байдън често използваше езика на сътрудничеството, той се изплъзна с няколко думи към другата страна, като например когато говореше за републиканците, които са гласували против неговия закон за инфраструктурата, но въпреки това празнуват парите, използвани в техните райони. Той обясни:

„Не се притеснявайте. Обещах да бъда президент на всички американци. Ние ще финансираме тези проекти. И ще се видим на първата копка!“

В друг момент Байдън обвини републиканците, че се опитват да ограничат социалните осигуровки и обезщетенията за Medicare за по-възрастните американци, провокирайки викове „лъжец“ от неговите критици. Отклонявайки се от текста на речта си, Байдън отговори с усмивка:

„Всеки, който се съмнява, да се свърже с моя офис, ще ви дам копие от предложението.“

Беше по-вероятно да се търси удар и париране на сцената на дебат, отколкото в състояние на Съюза. Сега остава само да изчакаме Байдън да разкрие решението си дали ще се кандидатира отново. Той обеща да направи съобщение в началото на тази година. А Патрик Гаспар, бивш политически директор на Белия дом и висш служител в Националния комитет на Демократическата партия, коментира:

„До момента, в който той направи това изявление, това все още е въпросът, който виси над всяка дума, която произнася.“

Гаспар, който в момента е президент на либералния Център за американски прогрес, е на мнение, че състоянието на Съюза „често се смята за начална оферта в аргумент за преизбиране“. И подчерта:

„В тази ситуация това със сигурност е така.“

Американските президенти почти никога не се отказват от опит за втори мандат. Последният беше Линдън Джонсън, който не се кандидатира за преизбиране през 1968 г., след като президентството му беше прекратено от войната във Виетнам.

Но никога не е имало толкова стар президент като Байдън. Той е на 80 и ще бъде на 86 в края на втори мандат. За първи път се кандидатира за Белия дом през 1988 г.

„Не съм нов на това място“, призна Байдън в речта си и добави:

„Стоя тук тази вечер, след като съм служил толкова дълго, колкото всеки един от вас някога е служил тук.“

Линдзи Червински, президентски историк, напомня, че възрастта на Байдън е „факторът Х“, който го отличава от предшествениците му. Дори когато други президенти са били изправени пред нисък рейтинг на одобрение по време на първия си мандат, „никой не предполагаше, че те не се кандидатират“. Тя подчерта:

„Ако той беше десет години по-млад, нито един от тези разговори нямаше да се състои.“

Байдън даде бегла представа за кампанията си в петък във Филаделфия, когато говори на среща на Националния комитет на Демократическата партия. Той разтърси законодателни постижения, някои от които бяха постигнати, след като бяха оставени да умрат в Конгреса, и нарече републиканците „екстремисти“, като дори ги нарече „луди“ в един момент.

Нека ви задам един прост въпрос. С мен ли сте?“

Това попита той аплодиращата тълпа, която отговори със скандиране „Още четири години!“

Политическите изяви рядко привличат същото внимание като състоянието на Съюза. Миналата година 38 милиона души са гледали, в сравнение с близо 100 милиона, които са гледали Super Bowl.

Президентският историк Майкъл Бешлос коментира, че предизвикателството е да се намери правилният начин да се овладее този мимолетен фокус. Той твърди:

„Речта вероятно ще бъде запомнена с два или три реда. Той трябва да реши кои иска да бъдат те.“

Съдейки по текста, Байдън иска този ред да бъде „довършете работата“ – фраза, включена не по-малко от дузина пъти в неговата реч. Независимо дали става въпрос за увеличаване на данъците за милиардерите, предотвратяване на полицейска бруталност или намаляване на разходите за инсулин, Байдън подчерта, че иска да „довърши работата“. Това може да не е било съобщение за кампания, но е имплицитна молба към избирателите да се придържат към него.

Байдън планира да пътува до Уисконсин в сряда и до Флорида в четвъртък, за да продължи да прокарва дневния си ред, част от план за цялата администрация за висши служители, които да се разпръснат в цялата страна тази седмица.

След междинен мандат на Демократическата партия, който беше силен спрямо историческите средни стойности за първия президентски мандат, Байдън успешно овладя разногласията в своята партия дали да се кандидатира за още един мандат. Не се появи основен противник на тази негова цел.

А той определено притежава рекорд, върху който да гради. Той също така е осигурил инвестиции в инфраструктура, производство на компютърни чипове и финансови стимули, за да насърчи американците да приемат по-чисти технологии за борба с изменението на климата. Министърът на транспорта Пийт Бътигиг в неделно интервю с „Състоянието на съюза“ на „CNN“ заяви:

„В края на краищата не можете да спорите с изключителните постижения, повече от почти всеки друг съвременен президент, които президентът Байдън е постигнал отново при най-трудните обстоятелства.“

Въпреки това Байдън все още е изправен пред скептицизъм от страната като цяло. Само 37% от демократите признават, че искат Байдън да се кандидатира за втори мандат, което е спад от 52% преди междинните избори през ноември, според ново проучване на Центъра за изследване на обществените въпроси на „Асошиейтед прес“ и NORC.

Победи в Конгреса, напротив, много американци също не го виждат да напредва.

Ново проучване на Washington Post-ABC News показа, че 36% от американците смятат, че Байдън е постигнал „много“ или „добро количество“, откакто встъпи в длъжност, докато 62% казаха, че той е направил „не много“ или „малко или нищо“.

Седрик Ричмънд, бивш високопоставен служител на Белия дом, който сега е старши съветник на Националния комитет на Демократическата партия, смята, че числата не го засягат. Той изтъква:

„Когато вече сте в хода на кампания и знаете, че ще похарчите парите, каквито кампаниите струват сега, хората ще бъдат залети с напомняния за промените, които Байдън е направил по време на своето управление.“

Точно сега, смята Ричмънд, „хората са по-фокусирани върху живота си, отколкото върху политическите коментари и анкетите и всички тези неща“.

Сега въпросът е дали голямата реч на Байдън е изместила фокуса на избирателите към него – и дали ги е накарала да видят страната по същия начин, както той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments