Анализ: Държавният дълг на САЩ може да нарасне осезаемо при управлението на Тръмп

0
39
Доналд Тръмп и Камала Харис
Доналд Тръмп и Камала Харис. Снимки: Facebook

Едва ли някой ще бъде доволен, ако се оправдаят прогнозираните по-високи дефицити, посочени в нов анализ, посветен на икономическите планове на Камала Харис и Доналд Тръмп, пише „Associated Press“.

Изследването, публикувано по-рано днес от непартийния Комитет за отговорен федерален бюджет, показва, че при потенциалното управление на Харис може да се увеличи държавния дълг за 10 години с 3,5 трилиона долара. Тази информация изглежда убедителна, въпреки че екипът на Харис успокоява, че предложените от нея инвестиции в средната класа и жилищното строителство ще бъдат напълно компенсирани от по-високите данъци, които ще бъдат наложена на корпорациите и богатите американски граждани. В политическия цели на кампанията ѝ се посочва, че Харис е ангажирана с фискалната отговорност да насърчава инвестиции, които ще подкрепят икономиката на страната, като същевременно ще доведат до добри печалби и намаляване на дефицита.

В същия анализ се изтъква още, че идеите на бившия президент Доналд Тръмп могат да натрупат още 7,5 трилиона долара върху дълга и евентуално размерът да достигне до 15,2 трилиона долара. Самият той категорично отрича този риск, обещавайки, че икономическият растеж под негово управление ще бъде толкова силен, че никой няма да има нужда да се безпокои за дефицита.

Докладът, съставен от 34 страници, които беше публикуван от експертната група за фискален надзор, поставя в центъра на вниманието въпроса за държавните заеми, който ще стои на дневен ред пред победителя на изборите за президентския пост през ноември. Общият размер на федералния дълг вече надхвърля 28 млрд. долара, като се очаква да продължи да нараства, тъй като приходите не могат да покрият нарастващите разходи за социално осигуряване, здравноосигурителнатa програма Medicare и други програми. В данните е посочено, че разходите за обслужването на този дълг в доларово изражение са отклонили финансовите средства, предвидени за защита на страната, както и за осигуряване на здравни грижи за възрастните американски граждани.

Въз основа на речите на кандидатите за президентския пост, документите от предизборната кампания и публикациите в социалните мрежи анализът предупреждава директно, че дългът ще продължи да расте по-бързо от икономиката, предвид икономическите планове на бъдещите лидери. До момента нито един от кандидатите не е наблегнал на стратегии за значително на намаляването на бюджетния дефицит в представянето си пред избирателите. Все пак, многобройните анализи, направени до този момент, показват ясна разлика в подхода на Харис, която изглежда е много по-отговорна в бюджетен план от Тръмп.

Професорът от Харвардския университет Джейсън Фърман, който беше най-изявеният икономист в Белия дом по време на мандата на Обама, твърди във своя статия за The Wall Street Journal, че плановете на Харис могат да намалят дефицита с 1,5 трилиона долара или да го увеличат с 1,5 трилиона долара. В същото време неговите анализи показват, че плановете на Тръмп биха увеличили дефицита с 5 трилиона долара, макар че тази цифра не включва плановете му да не начислява данъци върху заплащането на извънредния труд и да премахне ограничението за приспадане на държавни и местни данъци.

Все пак експертите в изтъкват, че цифрите до голяма степен зависят от различните интерпретации на казаното от Харис. Възможно е програмата на Харис да не увеличи с нищо базовия дефицит, но трябва да се има предвид, че тя може да увеличи дълга с 8,1 трилиона долара, което изглежда като доста тревожен сценарий. Идеите на Тръмп вероятно ще увеличат дълга с още 7,5 трилиона долара. Приходите от мита в размер на 2,7 трилиона долара няма да могат да покрият 9,2 трилиона долара за намаляване на данъците и допълнителни разходи, като например 350 милиарда долара за охрана на границата и депортиране на нелегалните имигранти.  Анализът обаче разглежда и други възможности, които показват далеч по-високи дефицити при Тръмп. Ако митата, които бъдат наложени по време на управлението му, генерират по-малко средства и има по-високи разходи за масовите депортации и данъчните облекчения, държавният дълг може дори да скочи с 15,2 трлн. долара. От друга страна, ако митата донесат печалба за страната на стойност 4,3 трлн. долара и няма разходи, свързани с депортациите, плановете на Тръмп биха могли да увеличат дълга само с 1,5 трлн. долара за 10 години.

Тревожна статистика: Вербалната агресия бележи ръст от 26%, а тормозът в училищата е нараснал с 10%

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments