Анализ: Ердоган изтъква дипломатическите си успехи с поглед към изборите

0
33
Реджеп Ердоган. Снимка: Общомедия
Реджеп Ердоган. Снимка: Общомедия

Поредицата от дипломатически победи, увенчана със сделката за възобновяване на износа на украинско зърно, дава известна „почивка“ на президента Реджеп Тайип Ердоган от икономическите проблеми на Турция и предлага план за стратегията на предизборната му кампания през следващата година. Докато се подготвя за най-голямото предизборно предизвикателство в почти 20-годишното си управление, лидерът изтъква постиженията си на световната сцена.

Опонентите обвиняват Ердоган за нестандартните му икономически политики, включително поредицата от намаления на лихвените проценти въпреки високата инфлация и уволнението на трима управители на централната банка от 2019 г. насам. Всички тези стъпки доведоха до големи дефицити по текущата сметка на страната и до зависимост от външно финансиране в подкрепа на икономиката. По повод на това Ердоган заяви, че положителните резултати от икономическите политики на правителството, което дава приоритет на износа, производството и инвестициите, ще станат ясни през първото тримесечие на 2023 г.

Международно положение

В същото време правителствени служители и висши членове на управляващата „Партия на справедливостта и развитието“ представят президента като държавник, който решително се изправя срещу опонентите си на изборите, които далеч не могат да се сравнят с неговите качества на международната сцена.

Споразумението, сключено с участието на Турция, за възобновяване на износа от Украйна, прекъснат след нахлуването на Русия през февруари, би могло да облекчи недостига на зърно, заради който милиони хора са изложени на риск от глад, а световните цени на много стоки се повишават. С посредничеството на Организацията на обединените нации и на Турция до него се стигна, след като Ердоган осигури отстъпки от НАТО във връзка с присъединяването на скандинавските страни и започна сближаване със съперничещите си сили в Близкия изток.

През юни Ердоган получи и обещание от президента на САЩ Джо Байдън, че ще подкрепи продажбата на изтребители F-16 за Турция, след като преди време Вашингтон осуети плановете на Анкара да закупи по-модерни самолети F-35 заради закупуването на руско оръжие.

Възстановяване на регионалните връзки

Ердоган, който беше изправен пред мащабни антиправителствени протести през 2013 г. и опит за преврат през 2016 г., се стреми да възстанови обтегнатите връзки с други близкоизточни сили, отчасти с надеждата да привлече крайно необходимите чуждестранни средства.

Обединените арабски емирства, съперник на Турция в гражданската война в Либия и в спора за Катар в Персийския залив, се присъединиха към Китай, Катар и Южна Корея в сделки за валутен суап с Анкара на обща стойност 28 млрд. долара. Турция също така се надява да успее да договори споразумение със Саудитска Арабия, като вече е предприела стъпки за подобряване на отношенията с Египет и Израел.

Ключът към дипломацията на Ердоган в Близкия изток и извън него е „съвместното разбирателство, основано на взаимно доверие и уважение“ с руския президент Владимир Путин – отношения, които предизвикват нарастваща тревога сред партньорите на Турция в НАТО, откакто Русия предприе инвазия в Украйна. Русия от своя страна, твърди, че провежда „специална военна операция„, за да освободи Украйна от националистите и да защити рускоезичните общности. Турция се опитва да постигне баланс, като критикува руската инвазия и предоставя оръжие на Украйна, но отказва да се присъедини към Запада в налагането на санкции на Русия – позиция, която според нея е помогнала усилията ѝ за посредничество да се увенчаят с успех.

След като осигурихме отварянето на зърнения коридор, ние отново потвърдихме ключовата роля на Турция в решаването на глобалните проблеми„, заяви Ердоган в събота.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments