Анализ: Колко богата е Саудитска Арабия? Кралството прави математически преглед на баланса си

0
173
Саудитска Арабия.
Саудитска Арабия. Снимка: Пиксабей

Саудитска Арабия иска да демистифицира своите финанси, пише “Агенция Ройтерс”. Кралството работи по създаването на консолидиран баланс на своите активи и пасиви, който ще включва елементи, понастоящем пазещи се от книгите на богатата на петрол икономика, включително инвестициите и дълговете на неговия мощен държавен фонд. Говорител на финансовото министерство заяви пред информационната агенция:

“Основната цел на тази програма е да се направи финансов еквивалент на ЯМР на правителствения баланс.”

Той разясни, че прегледът ще включва активи и пасиви, които в момента са “задбалансови”. Престолонаследникът на Саудитска Арабия и фактически владетел Мохамед бин Салман постави Фонда за публични инвестиции (PIF), основния държавен фонд на Саудитска Арабия, в центъра на реформите, насочени към диверсификация на икономиката на най-големия износител на петрол в света далеч от изкопаеми горива.

Под председателството на принца PIF се трансформира от пасивен държавен фонд за благосъстояние в глобален инвестиционен инструмент, правейки многомилиардни залози на високотехнологични компании като Uber, както и осъществяване на други инвестиции в акции и обещавайки десетки милиарди долари във фондове, управлявани от Японската Softbank. Неговите финансови отчети не се публикуват и не фигурират в бюджета на кралството, който е публично достъпен.

Страните от Персийския залив обикновено не публикуват информация за общите си дългове и активи, но по-рисковият инвестиционен профил на PIF и вливането на държавно финансиране направи непрозрачността проблем за някои инвеститори. Кирянис Крустинс, директор в държавния екип на Fitch, споделя:

“Прехвърлянето на богатство от ликвидни пулове от активи като резерви на централната банка в по-малко ликвидните (и по-малко прозрачни) инвестиции на PIF увеличава общия профил на риска в баланса на публичния сектор.”

Той каза още:

“Дълговите инвеститори биха имали тенденция да виждат, че правителството и неговите ключови свързани с държавата субекти като PIF представляват по същество същия риск. По този начин задействането на по-широкия саудитски комплекс в някакъв момент може да повлияе на собствените разходи на правителството по заеми.”

Правителствената служба за медии не отговори на искане за коментар от страна на медията.

Милиардите на Арамко

Правителството започна да работи по така наречената рамка за управление на суверенните активи и пасиви през втората половина на миналата година (SALM), а говорителят заяви, че това е “дългосрочен проект”, като все още не е взето решение кога и как ще се получат резултатите от него и ще бъдат разкрити. По проекта той допълни:

“Ако използваме референтни показатели, ще видим, че страните са прекарали няколко години, за да приложат фазата на консолидация.”

Финансите на PIF са огромни. Активите му са се увеличили до 400 млрд. долара към 2020 г. от 150 млрд. долара през 2015 г., като фондът е подкрепен от очакваната инвестиция от държавната петролна компания Saudi Aramco на стойност 70 млрд. долара за дела на PIF в нефтохимическия гигант и трансфер от централната банка на 40 млрд. валутни резерви на банката. Той е получил и близо 30 милиарда долара приходи от първоначалното публично предлагане на “Арамко” през 2019 г.

Фондът е събрал 21 млрд. долара заеми между 2018 и 2019 г. и финализира нов проект, който се очаква да възлезе на над 10 млрд. долара, съобщиха източници.

„Нормалният“ начин

Въпреки петролното богатство на Саудитска Арабия, създаването на достатъчно работни места за младото население на кралството е едно от най-големите предизвикателства пред принц Мохамед, известен на Запад като MbS (Мохамед бин Салман). Правителството прокарва икономически политики от 2016 г. с цел да създаде милиони работни места и да намали безработицата до 7% до 2030 г. Но фискалната икономия за ограничаване на прозяващия дефицит забави инвестициите, а коронавирусната криза миналата година доведе до безработица до рекордните 15,4%.

За да намали дефицита от привлекателните 12% от БВП миналата година, тази недостигът се очаква да възлезе на 4,9% до края на годината, докато Рияд намалява капиталовите разходи.

Вместо това той разчита на PIF, за да финансира някои от големите инфраструктурни проекти за подпомагане на растежа, включително Неом, високотехнологична бизнес зона за 500 милиарда щатски долара, и наскоро обявената “The Line”, град без въглерод в 1 милион жители в Неом (трансграничен град в провинция Табук), която се очаква да струва между 100 и 200 милиарда долара.

PIF планира да инжектира най-малко 150 милиарда риала (40 милиарда долара) годишно в местната икономика до 2025 г. и да увеличи активите си до 4 трилиона риала (1,07 трилиона долара) до тази дата, каза принц Мохамед. Халед Абдел Маджид, управител на фонда на MENA в лондонската SAM Capital Partners , инвестиционна консултантска фирма, коментираща трансфери на държавни средства към PIF, заяви:

“Мохамед бин Салман разбира, че ако икономиката не се развие със скорост над 6,5-7%, равнището на безработица сред младите хора ще стагнира или ще расте – и това е бомба със закъснител.”

“Правенето на нещата по нормалния начин през нормалните канали ще отнеме повече време, отколкото е на разположение.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments