По данни от вчера на руското Министерство на финансите средната цена на руският нефт тип Уралс за месец декември 2022 година- този, който ние внасяме, е паднала до $50,47 за барел, което е почти $10 долара под определения таван на цената от страните от ЕС и САЩ.
Но вие, разбира се, изобщо не сте усетили това, въпреки фанфарите на стратегическото разбирателство между Румен Радев и Лукойл – това, което трябваше да премести дейността на компанията тук – тоест рафинерията сама да започне да внася суровия петрол, за да начислява отстъпката за Уралс. Житейският ви опит ви подсказва, че някой някъде има полза от това. Тези 90 милиона „авансов“ данък печалба е типично хвърляне на прах в очите на публиката, нищожна част от финансовите потоци, които се разпределят към Москва и връщат обратно към нашия политически елит.
Сметнете сами размера на тази „полза“ на месец. Ако ние внасяме месечно около 7 милиона барела суров нефт и разликата между двата сорта – това което ни се дължи, но не получаваме – е 30 долара – става една сумичка от 200 милиона долара на месец. И това не е печалба, която се облага с данък, а чиста „полза“, която отлита към Москва.
Е, какво ви показва вашият жизнен опит – за да ги вземе тези пари Лукойл, колко трябва да върне, за да „смаже“ машината на властта в своя полза? Давам ви жокер – руските компании връщат до 10 процента от „ползите“. И Газпром, и Лукойл.
Един път се властва – месец години храни.
Мислите, че ДАНС не знае? Или Митници и НАП? Знаят, но мълчат, защото …… отгоре има чадър да се мълчи.
И за да си обясните защо България рязко е излязла напред, на трето място, и е изпреварила Турция – през декември, Турция се е отказала от 86% от руския нефт след встъпването в сила на тавана на цените и забраната за застраховане на танкери, превозващи руски нефт. През месец декември в Турция са внесени само два танкера с руски нефт с общо 1,7 милиона барела нефт. Сравнете с месечния внос в България от около 7 милиона барела. Експерти смятат, че турските вносители нарочно внасят по-малко нефт с цел да упражнят натиск и да получат цени на руския нефт, по който го купуват в Индия, а именно около 30 долара на барел.
Е това е разликата между Ердоган и Радев. Турският президент смъква всичко каквото може за турските потребители, друг е въпросът че едни печелят повече, а нашият печели, когато народът му губи. А единият бил автократ?!
От цените на бензиноколонките се вижда, че в България руският нефт постъпва на цени между 70- 75 долара на барел. Широко рекламираната „договореност“ на Румен Радев и Лукойл, че от 1 януари те ще плащат цялата отстъпки и ще получаваме нефт на цени – Брент минус отстъпка за Уралс – съответно – 79 долара минус 30 – или 49 долара на барел, лъсна като поредната дезинформация и манипулация. Ако не вярвате, вижте цените на бензиностанциите на Лукойл. Плащате новото богатство на поредните политически бейове на страната.
Източник: Илиян Василев, Facebook