Анализатор: ПП-ДБ се разцепи по оста „с или без Борисов“

ПП-ДБ няма никакъв шанс да се разцепи по оста за и против Делян Пеевски

0
84
Илиян Василев
Илиян Василев. Снимка: Facebook

ПП-ДБ няма никакъв шанс да се разцепи по оста за и против Делян Пеевски. Но вече можем да говорим за истинско разцепление по оста с или без Бойко Борисов и ГЕРБ. Това написва в свой коментар на последните събития на политическата сцена у нас анализаторът Илиян Василев. И още: 

„Докато няма никакъв шанс ГЕРБ да се разцепи по оста за/против Пеевски, то по оста с/без Борисов ППДБ направо си се е разцепило. Може би е логично. Това беше Рубикона при Реформаторите, след това при сглобката и като гледам пак са готови да настъпят мотиката.

Като гледам как мои приятели от ДСБ и ДаБГ се възмущават и предупреждават лидерите си, а те излизат в ефира да убеждават своите, че знаят какво правят и как невъзмутимо съзерцават как керванът на Борисов и Пеевски си върви, нищо чудно ППДБ да се разцепи – на тези, които ще си водят преговори и ще правят договорки и тези, които няма да правят договорки.

Спестявам си персонални критики, най-вече защото нямам информация какви преки контакти с Борисов вървят. Но зная едно – каже ли Борисов, че говори само с Атанасов в ППДБ и че ще му предложи да стане председател на НС, ако той стане премиер, зная със сигурност, че ББ играе и не Атанасов е проблемът. Защото никакво лидерство на ДСБ не може да спаси Атанасов от разпятие – тези среди няма да позволят това.

Тогава? Защо Борисов прави тези анонси – писмени покани, след това Фейсбуци. Ами просто е – интриги и игра на изтощение. Може и да има натиск от посолства и играчите да се позиционират като „добрите“ пред тях, но знам, че посолствата не избират, а хипотеза да влезеш в нови избори с багажа на съмнение, че някои води преговори с Борисов без гаранции за изолация на Пеевски /то и да я даде, трудно може да се верифицира/ – ерго за нова сглобка, си е сигурна електорална кончина.

И тогава единственото спасение, за което ще агитирам, ще бъде бързо да разтурят ППДБ и да остане само частта, която не се е поддала на Бойковите интриги, за да гласувам за нея. Нека „твърдите“ ядра да си гласуват за договороспособните с Борисов.

Не, не съм против преговори по принцип, защото няма друг начин за излизане от кризата, НО …. четете бавно – този парламент няма легитимност, особено този ГЕРБ в комбина с Новото начало, които не само получиха крупен купен вот за себе си, но и най-вече съдействаха Пеевски да легитимира своя статут на незаобиколим фактор като лидер на дълбоката държава.

Тоест, този парламент не може, но най-вече не трябва, да ражда никакво правителство с участието на ППДБ, защото така ще го легитимира модела на деградираща демокрация. А като водиш преговори с Борисов, с нагласата да се договориш за решение, значи признаваш пороците в изборите и ставаш част от статуквото.

Съжалявам, мисля, че се разбрахме за това как трябва да се действа. Единствената задача в новия парламент за тези, за които съм гласувал /другите могат да си правят всичко, което им хрумне/ е да се осигури нов служебен кабинет, без контрол от Пеевски, и промени в законодателството, които да гарантират минимално честни избори.

Чак в следващ парламент, ако има честни избори, може да се търси подобно решение.

И да, има риск да изберат Сарафов – това също предполага смяна на членовете на ВСС през попълване на парламентарната квота. За това трябва работещ парламент с избран председател. Но не и правителство с ГЕРБ?! Единственото, което си струва е избор на председател на Парламента. Точка. И друг вариант няма – или Рая Назарян, или Силви Кирилов. За три месеца.

Всички приказки за това какво можели да направят от Възраждане, Президентът и т.н. са извън контекст – през преговори с ГЕРБ не можеш да блокираш нито Възраждане, нито Радев да направят своите ходове. Още повече, че и децата знаят, че Възраждане е на ръчен контрол на Борисов и всичките им последни ходове са съгласувани с него.“

Ще се съгласи ли ПП-ДБ Бойко Борисов да стане премиер?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments