Анализатор за мандата: Работата е „в кърпа вързана“!

Илиян Василев очерта ролята на Делян Пеевски в новото правителство

0
73
Илиян Василев
Илиян Василев. Снимка: Facebook

Щом Радев ще дава в сряда мандат, значи работата е „в кърпа вързана“. Прекалено голям удар върху престижа на ГЕРБ би бил пореден неуспех. Това написа в свой коментар по темата в социалната мрежа Facebook анализаторът Илиян Василев. Според него обаче кандидатурите на БСП за министри са на хора, близки до Делян Пеевски. И още: 

„Щом Радев ще дава в сряда мандат, значи работата е „в кърпа вързана“. Прекалено голям удар върху престижа на ГЕРБ би бил пореден неуспех.

Ясно е, че БСП са склонили да участват в новото правителство и вече са предложили своите министри. По техните кандидатури става ясно, че това са хора, близки до Делян Пеевски, министри в ресурсните ведомства.

Изобщо БСП е вече партия на Пеевски. Кратката „съпротива“ на Борислав Гуцанов и искането му да стане министър на регионалното министерство вместо човека на Пеевски Иван Иванов е била потушена с друго ресурсно министерство за самия Гуцанов. И това е станало с намеса от Пеевски през Борисов.

Смехотворно е оправданието на Националния съвет на БСП, че не се нарушавало решението на Конгреса да не съуправлява с ГЕРБ, защото това не било коалиционно споразумение, а споразумение за коалиция /нещо от сорта/.

Текущият БСП елит има нужда от достъп до властта, от ресурси, новото им поколение лидери е петимно за някой пост, за някой лев, но тъй като нямат шанс самостоятелно като партия, за това се лепят на „големи батковци“. ГЕРБ са идеални, защото отдавна са в жанра „точим средства с Пеевски“. Това обяснява и огромното мнозинство, с което Националния съвет на БСП е приел решението за участие в правителството на ГЕРБ. Както се казва поредното „първоначално натрупване на капитала“ при представителите на трудовите хора, демек пролетариата.

ИТН също са готови да участват, но този път с условие – „парите напред“, за да избегнат ситуацията от предния път, когато след свалянето на правителството на Кирил Петков получиха само една десета от обещаното. Пеевски, както е известно, умее да прецаква партньорите си. Този път ИТН не само ще искат министерството на културата, но и ще настояват за министерството на енергетиката /изобщо ресурсно министерство/.

Интересна в някои нюанси ще бъде позицията на ДПС-ДПС, от които Борисов се нуждае, за да осигури подкрепа за правителството. И пак Доган ще се намеси от „свода небесен“ с последната дума. Партията му се намира в тежка ситуация. Доган продължава да се държи „офшорно“, а „лидерът“ Джевдет Чакъров не разполага с харизмата и енергията, необходими за водене на партията, особено в трудни времена. Трябва им някой млад, енергичен, с международен опит. Много от новите им депутати и кадри са „на заплата“, което ги прави уязвими за монетарните „съблазни“ на Пеевски.

Офертата на ГЕРБ към ДПС-ДПС е унизителна – подкрепа без подписване на коалиционно споразумение и без участие във властта. Днес от ДПС излязоха с искане за заместник-министри, но това едва ли ще промени ситуацията.

Театралният гняв на Пеевски към правителството е лесен за разгадаване – той вече държи ключови ресурсни министерства в новото правителство. Ако ДПС на квадрат подкрепи правителството на Желязков, това ще даде на Пеевски възможност да увеличи влиянието си и да „закопае“ Доган окончателно. Ако пък случайно получат заместник – министерски места – ще ги премажат с двоен натиск „от горе и от МФ“.

Те ще си мислят, че могат да уредят свои хора в агенции, в общини и областни председатели, а Пеевски през Борисов ще им обещава, че „ще им купи колело, ама друг път“. И тогава ще дойде време за индивидуални оферти на Пеевски към депутатите на заплата на ДПС на квадрат – кеш и целувай ръка.

Борисов изнудва ДПС с перспектива за нови избори, при които Пеевски ще ги „изтрие“ от парламента. С липса на финансови ресурси и зависимост от депутатски заплати, заплахата може да проработи. Истината обаче не е точно тази, особен притчата, че Пеевски ще вземе всичко от бившия електорат на ДПС. Не всичко е розово за Пеевски.

При нови избори и смяна на правителството, МВР шефът няма да бъде под негов контрол – а МВР е ключов фактор за реализацията на неговите планове. Освен това, и турци, и българи все повече ще разбират, че Пеевски е за дълго „черната овца“ в българската политика – нищо, което обещае не е сигурно – прекален дразнител е и във вътрешен, и в международен план. Това е важно за всяка клиентела – и на национално, и на общинско равнище. Помислете, къде точно му е на Пеевски „светлата“ перспектива?

Правителство на кеша, не на принципите – и всички го смятат за неудобен.

Ако ДПС не подкрепи Желязков и сие, макар това да е по-малко вероятно, Борисов ще търси формула за редовно правителство на малцинството. Но за да осигури необходимите 121 гласа, най-вероятно ще прибегне до купени гласове от други партии. И правителство ще се клати всеки ден, което ще принуди Борисов да прибегне до по-явни форми на подкрепа от Пеевски, който официално уж ще бъде в опозиция. Това ще се комбинира със стратегията на „Възраждане“, която включва краен екстремизъм. Целта на тройната преса срещу ППДБ – от властта ГЕРБ, от крайно дясно Възраждане и от популисткото Ново начало – е да неутрализира опозиционният им потенциал и да не позволи римейк на 2020 година протести.

Не случайно социологически проучвания, вероятно поръчкови, излезли днес сочат, че ГЕРБ водят с над 10 процента пред ПП-ДБ. Но те не отчитат, че при управление динамиката се променя драстично.

Както се вижда от предложения състав на новото правителство и ограниченията, пред които то ще бъде изправено, има поле за опозиционност. Включително за ДПС-ДПС, опозиционност на скрития в правителството Пеевски.

Въпросът е в тези битки да стъпиш върху здрава основа – на принципи и на защита на дългосрочни интереси.

И най-важното – да си ограничиш политическия апетит, защото при Борисов и Пеевски няма наяждане.“

ДБ с важни промени за полицейските заплати! Увеличението да е по области?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments