Здравният министър Кирил Ананиев допълни изказването на премиера Борисов от тази сутрин, заявявайки, че удължаването на извънредната епидемична обстановка не би трябвало да доведе до паника или промени в ежедневието на българите. Той не предвиждал да въвежда нови мерки, с изключение на няколко промени, които оповести днес на брифинг в Министерски съвет.
Първата се отнася до междуграничните пътувания. Продължава да действа временното ограничаване на граждани на трети страни, с изключение на някои съседски страни (Черна гора, Босна и Херцеговина и Сърбия). На 15 юни щяло да се проведе видеоконферентен разговор между министрите на вътрешните и външните работи в Европа, за да се вземе общоевропейско решение. Според Ананиев, ако се отворят границите за трети страни, това би станало най-рано на 1 юли.
Здравният министър обърна внимание и на противоепидемичните мерки, които са в сила в страната. Новото било, че на закрити обществени места (като театри, опери и т.н.) носенето на маски ставало препоръчително. Задължителното носене на маски оставало само в градския транспорт. Това се налагало, защото там нямало осигурени служебни лица, които да наблюдават за спазването на дистанцията, докато в търговските центрове, например, била създадена необходимата организация.
Третият фокус на изказванията на министъра бе върху временното ограничение да се провеждат масови мероприятия. Новото в случая е, че ще се позволи на залите да работят при 50% от капацитета си (или хората да бъдат настанявани през седалка), а не както бе ограничението до момента от 30%.
Продължавали да се следят огнищата на заразявания и се наблюдават социалните домове за възрастни хора и болниците. Нараствал броя на медицински персонал – носител на вируса, като заразени били вече 302 души. Има 5 нови такива случая – на двама лекари и три медицински сестри.
Заповедите на министъра били придружавани от доклади, които да ги обосноват. От доклада на главния държавен здравен инспектор – доц. д-р, д.м. Ангел Кунчев се виждало, че разпространението на COVID-19 продължавало да е сериозна заплаха. Броят на заразените в света надхвърлял 7 милиона и имало над 400 хиляди умрели. В България заразените са 2889 души, а починалите – 167. Ниското ниво на заболеваемост и смъртност у нас се дължала на навременните мерки, взети от правителството. Затягане на мерките не се предвиждало, но не се и отхвърляло.
Надява се да не се върнат КПП-тата или да се затворят цели селища, както сега се появиха спекулации във връзка със Сърница и Доспат. Смята, че отговорността за контрола на определени селища е на общинските и областните щабове, но вижда затварянето на цяло населено място като много крайна мярка. По-приемливо би било да се се затворят определени домове, улици или дори квартали, но естествено, ако се налагало, можело и цели селища.
Министърът допълни, че вероятно скоро ще отпаднат и часовите ограничения в магазините за пазарене от възрастни граждани. Смята, че хората са се научили вече да спазват нужните мерки. Относно неспазването на ограниченията за дистанция по стадионите и нощните клубове, Ананиев предполага, че ще отнеме време хората да придобият самосъзнание за това. При следващите кръгове на спортните турнири щяло да се създаде необходимата организация мерките да се спазват.