„Вече почти седмица слушаме оглушителното мълчание на институциите по повод на включването на български граждани в списъка, който няма да е пресилено да нарека „списък за физическо ликвидиране“, защото хора от него биват убивани. Министерството на външните работи мълчи, ДАНС и ГДБОП също мълчат. Това мълчание е поводът ние от „Възраждане“ днес да поискаме да бъде привикан в Народното събрание министъра на външните работи и вицепремиер Мария Габриел, за да обясни какви действия е предприело министерството, ако, разбира се, е предприело такива, за да защити тези наши сънародници. С включването в този списък на имената на нашите сънародници реално специална служба на друга държава добавя в списък за ликвидиране български граждани, а нашето министерство позорно мълчи.“
Това се посочва в декларация на парламентарната група на „Възраждане“, прочетена от парламентарната трибуна от депутата Ангел Георгиев. В нея пише още:
„Очевидно е, че Украйна все повече придобива облик на терористична държава, на чийто посланик властимащите в България отровено позволяват често да се меси във вътрешните работи на нашата държава. Откога е приоритет на България да поддържа добри отношения с терористични държави? Добре е и на това да получим отговор от този, който реално отговаря за външната ни политика.
Не държавата, а ние от „Възраждане“, представителите на 358 000 българи в парламента, ще сезираме Прокуратурата, ще изпратим писмо и до ДАНС, защото е изключително важно веднага да разберем агенти на Служба за безопасост на Украйна (СБУ) в страната ни планират ли убийството на някои от включените в списъка „Миротворец“. Не на последно място ще изпратим писмо и до Румен Радев с искане НСО да предложи да охранява тези наши сънародници, включени в списъка.
Ще ви предложим да гласуваме декларация със следния текст и се надявам, че ви е останала поне малко чест, за да осъдите проявите на антибългаризъм заедно, разбира се, с тези на антисемитизъм.
Народното събрание на Република България,
Като зачита принципите на Устава на Организацията на обединените нации и документите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, както и демократичните принципи, залегнали в актовете на Съвета на Европа;
Като изхожда от Договора за Европейския съюз и Договора за функционирането на Европейския съюз и заложените в тях ценности, особено „ценностите на зачитане на човешкото достойнство, на свободата, демокрацията, равенството, правовата държава, както и на зачитането на правата на човека“ и „плурализмът, недискриминацията, толерантността, справедливостта и солидарността“;
Като се уповава на Конституцията на Република България и заложените в нея общочовешки ценности: свобода, мир, хуманизъм, равенство, справедливост и търпимост, както и член 6 от Конституцията:
Чл. 6.
(1) Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права.
(2) Всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.;
Като се базира на Хартата на основните права и Европейската конвенция за защита на правата на човека
Декларира:
- Категорично осъжда проявите и призивите за насилие срещу българи, както и поругаването на национални символи и традиционната религия на Република България.
- Прекланя се пред делото на българския народ, който спаси своите евреи от Холокоста, което е повод за национална гордост.
- Решително заклеймява всички прояви и опити за налагане на съвременен вид фашизъм във всичките му разновидности и проявления.
- Отрича като недопустими говора на омразата и насаждането на разделение и нетърпимост в обществото и счита, че те имат деструктивен ефект върху съвременното българско общество, като същевременно са пречка за неговото демократично, хуманно, социално, икономическо и научно развитие.
- Твърдо подкрепя плурализма на мненията и свободата на словото.
- Настоява българските институции да предприемат всички необходими действия за защита и подкрепа на българските граждани, попаднали в заплашителния списък на украинския сайт „Миротворец“. Изисква конкретно от МВнР да използва всички дипломатически средства и механизми, за да постави въпроса пред международната общественост и чуждестранните партньори на българската държава и да заяви категорична позиция в защита на българския национален интерес.
Силно се надявам тази декларация да бъде приета възможно най-скоро, а не чрез процедурни механизми и хватки да отлежава, така както се случи с декларацията, която ние внесохме още на 21 юни 2023 г. и вече един месец не е влязла нито в комисия, нито в Народното събрание. Декларацията беше относно резолюцията на немския Бундестаг и съответно признаването от страна на управляващите в Германия на македонската идентичност и език. Силно се надявам, че тази декларация няма да последва съдбата на предишната, която сме внесли, и по-скоро ще бъде придвижена и гласувана в Народното събрание, защото ние трябва решително да заклеймим антибългаризма, антисемитизма и фашизма, ако искаме да наричаме нашето общество свободно и демократично.“