Антъни Блинкен: Пекин ускорява плановете за обединение на Китай и Тайван

0
37
Антъни Блинкен
Антъни Блинкен. Снимка: Facebook

Китай се стреми към обединение с Тайван „в много по-бърз срок от очакваното“. Това заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен, цитиран от „BBC“. Пекин реши, че статуквото вече не е приемливо, подчерта той. В неделната си реч при откриването на конгреса на комунистическата партия в Пекин президентът Си Дзинпин отказа да изключи използването на сила за обединение с Тайван.

Китай вижда самоуправляващия се остров като част от територията си, но Тайван вижда себе си като отделен от континента. Миналия месец президентът на САЩ Джо Байдън обяви, че американските сили ще защитят Тайван в случай на китайска атака – въпреки официалната политика на САЩ на неяснота по въпроса.

В свое изявление на събитие в Станфордския университет във вторник с предишния секретар Кондолиза Райс, Блинкен изтъкна, че ако Пекин не може да постигне обединение с мирни средства, ще използва принуда и вероятно сила. Той беше категоричен:

„Това е, което дълбоко нарушава статуквото и създава огромно напрежение.“

Блинкен добави, че САЩ ще изпълнят ангажиментите си към Тайван и ще подкрепят способността на острова да се защитава. Вашингтон винаги е вървял по дипломатическото въже по въпроса за Тайван и Китай, добави още той.

Официалната политика на САЩ не се ангажира с военни действия срещу Тайван – но президентът на САЩ Байдън изглежда се противопоставя на тази позиция, като многократно подчертава, че Вашингтон ще защитава Тайван.

Коментарите на министър Блинкен идват в момент, когато Китай провежда партиен конгрес два пъти на десетилетие, на който се очаква президентът Си да бъде избран за историческа трета тема на поста.

От друга страна във встъпителните си думи в неделя китайският президент Си Дзинпин настоя, че „пълното обединение на страната ни трябва и ще бъде осъществено“. Той обясни още:

„Ще продължим да се стремим към мирно обединение с най-голяма искреност и максимални усилия, но никога няма да обещаем да се откажем от използването на сила.“

Напрежението между САЩ и Китай е високо през последните месеци, особено след посещението в Тайпе на говорителя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси. Китай проведе широкомащабни военни учения в отговор на посещението на Пелоси – нещо, което Тайван осъди като „силно провокативно“.

Китай и Тайван: Какво се случва?

  • Защо Китай и Тайван имат лоши отношения? Китай вижда самоуправляващия се остров като част от своята територия и настоява той да бъде обединен с континента, ако е необходимо със сила. Но Тайван вижда себе си като различен от континента.
  • Как се управлява Тайван? Островът има своя собствена конституция, демократично избрани лидери и около 300 000 активни войници във въоръжените сили.
  • Кой признава Тайван? Само няколко държави признават Тайван. Вместо това повечето признават китайското правителство в Пекин. САЩ нямат официални връзки с Тайван, но имат закон, който изисква от тях да предоставят на острова средствата, за да се защитава.
Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments