Руската група наемници „Вагнер“ се възползва от нестабилността в Нигер. Това заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен пред „BBC“. Страната се управлява от хунта след свалянето на президента Мохамед Базум преди близо две седмици. Имаше предположения, че лидерите на преврата са поискали помощ от „Вагнер“, за който е известно, че присъства в съседно Мали.
Блинкен е на мнение, че нито Русия, нито „Вагнер“ са подбудили преврата в Нигер. Въпреки това САЩ са притеснени, че групата „евентуално се проявява“ в части от региона на Сахел. Това коментира главният секретар на САЩ в предаването на „BBC“ „Фокус върху Африка“. Той обясни:
„Мисля, че това, което се случи и това, което продължава да се случва в Нигер, не беше подбудено от Русия или от „Вагнер“, а… те се опитаха да се възползват от това. Всяко едно място, на което е отишла тази група „Вагнер“, е последвала смърт, унищожение и експлоатация.“
Блинкен беше категоричен: „Несигурността се повиши, а не намаля“. Той добави, че има повторение на това, което се е случило в други страни, където те са донесли само лоши неща след себе си.
Смята се, че „Вагнер“ има хиляди бойци в различни страни, включително Централноафриканската република (ЦАР) и Мали, където има доходоносни бизнес интереси, но също така укрепва дипломатическите и икономически отношения на Русия. Бойците на групировката са обвинени в широко разпространени нарушения на човешките права в няколко африкански държави. И въпреки това имаше спекулации, че армията на Нигер е поискала помощ от „Вагнер“, тъй като страната е изправена пред възможността за военна намеса.
Ecowas – търговски блок от 15 западноафрикански държави – издаде краен срок до неделя на лидерите на хунтата в Нигер да се оттеглят и да възстановят на поста президент Базум. Този срок беше пренебрегнат и Ecowas трябва да проведе среща в четвъртък, за да реши какво да прави по-нататък.
В понеделник заместник-държавният секретар на САЩ Виктория Нуланд проведе това, което тя описа като трудни и откровени разговори с лидерите на преврата, които според нея разбират рисковете от работата с наемниците.
Базум, който в момента е в плен, също говори за опасенията си относно влиянието на „Вагнер“ в Африка.
„С открита покана от превратаджиите и техните регионални съюзници, целият централен регион на Сахел може да попадне под влиянието на Русия чрез групата „Вагнер“, чийто брутален тероризъм е изявен напълно в Украйна“, пише той за Вашингтон в своя публикация от миналата седмица.
Понастоящем не е ясно дали бойци на „Вагнер“ са влезли в страната, но известният свързан с „Вагнер“ Telegram канал Grey Zone съобщи в понеделник, че около 1500 от неговите бойци наскоро са били изпратени в Африка. Не се уточнява къде на континента се твърди, че са били разположени.
Лидерът на „Вагнер“ Евгений Пригожин призова хунтата „да ни се обади“ в гласово съобщение, качено в Telegram във вторник. Той подчерта:
„Ние винаги сме на страната на доброто, на страната на справедливостта и на страната на тези, които се борят за своя суверенитет и за правата на своя народ.“
Нигер е бивша френска колония и превратът доведе до вълна от антифренски и проруски настроения в страната – подобно на това, изпитано от съседките ѝ Мали и Буркина Фасо, които се обърнаха към Москва след собствените си преврати. Двете страни, които са членове на Ecowas, изпратиха делегация в столицата на Нигер Ниамей, за да уверят лидерите на преврата, че ще се притекат в тяхна защита срещу другите западноафрикански нации и техните западни съюзници, ако това е необходимо.
Междувременно хунтата назначи бившия министър на финансите на страната Али Махаман Ламин Зейне за нов министър-председател на страната след преврата.
Зейне заменя Махамаду Ухумуду, който беше в Европа по време на преврата.