Антикорупционни протести избухнаха в столицата на Уганда. Във вторник силите за сигурност на страната арестуваха десетки хора, които се опитаха да отидат до сградата на парламента, за да демонстрират срещу корупцията по високите етажи на властта в протести, които според властите са незаконни, съобщава „Асошиейтед прес“.
Полицията и армията бяха разположени в различни части на Кампала, където се бяха събрали малки групи протестиращи. Някои от участниците в кампанията бяха намушкани от полицията, докато бяха принуждавани да се качат в камиони. Полицията често използва сила, за да прекрати демонстрации на опозиционни лидери и други лица.
Протестите са организирани от угандийци, които се надяват да подражават на усилията на хората в съседна Кения, чиито улични акции наскоро принудиха президента да уволни почти целия си кабинет след широко разпространена опозиция срещу спорно данъчно предложение.
Угандийците са провокирани от нарастващите обвинения в корупция срещу председателя на парламента Анита Среди, която отхвърля призивите за оставка. Антикорупционната кампания започна с разкритията в интернет за предполагаеми неправомерни разходи от офиса на председателя на парламента и други близки до нея лица.
Оттогава насам Средец, която е високопоставен член на управляващата партия в Уганда, е санкционирана от САЩ и Великобритания. Тя отрича да е извършила, каквото и да е нарушение, а нейните поддръжници твърдят, че фокусът е несправедливо насочен към нея в страна, в която корупцията е широко разпространена сред длъжностните лица. В момента тя е обект на официално разследване на източника на богатството ѝ, както и на обвинения, че е злоупотребила с парламентарни ресурси.
Президентът на Уганда Йовери Мусевени, авторитарен лидер, който е на власт от 1986 г., заяви през уикенда, че уличните протести са недопустими.
„В миналото сме защитавали посоката на революционния път на Уганда и сега ще я защитаваме още повече“, заяви Мусевени в телевизионно обръщение, като предупреди организаторите на протестите, че си „играят с огъня“.
Правителството на Мусевени отдавна е обвинявано, че предпазва корумпирани, но влиятелни служители от наказателно преследване. След преизбирането му за шести мандат през 2021 г. Мусевени обеща да се справи с корупцията. Много угандийци обаче не се надяват на това.
Местните медии често отразяват проблемите с корупцията, но активисти, опозиционери и други, които се опитват да организират улични демонстрации, са изправени пред арест, съгласно закон, който изисква от тях първо да уведомят полицията за плановете си за митинг.
Президентът на Уганда подписа строги закони срещу гейовете, в някои случаи със смъртно наказание