Антон Иванов пред Искра.бг: Енергийните помощи за бизнеса трябва да бъдат спрени!

0
100
Антон Иванов
Антон Иванов. Снимка: Скрийншот от видео на "NOVA"

„В момента цените на борсата паднаха и те вече се доближиха много близо до прага за компенсация. Така че сега е моментът да се прекрати механизмът за компенсации!“

В това беше категоричен пред Искра.бг експертът от Българския енергиен и минен форум Антон Иванов. Той е на мнение, че помощите за електроенергия, които в момента се изплащат на целия бизнес в България трябва да бъдат спрени.

Иванов очаква през октомври цените на електроенергията на борсите да започнат отново да се покачват. Затова през следните шест месеца трябва да се въведе нов механизъм, който да прави по-ясно разграничение между онези, които имат нужда от компенсиране и към тях да се насочи целева програма за компенсиране.

„Тоест, към момента моето предложение би било да се прекрати програмата за компенсации. И да сме сигурни, че ще имаме готовност отново да рестартираме такава програма, но вече насочена към онези бизнеси, които са важни за българската икономика и които имат основно реализация на продукция в България, тоест са обвързани с показателите на инфлация в България и които следва да бъдат подпомогнати, така че тяхната дейност да не спира. Но да се ограничи помощта само до тях“, подчерта още енергийният експерт.

Иванов подчерта, че наистина е важно компенсациите за електроенергията да бъдат насочени само към онези бизнеси, които имат реализация на продукцията си на българския пазар в рамките на национални вериги на доставки. Той обясни, че това е обект на един по-задълбочен икономически анализ. Но според него трябва да се подпомагат първо предриятия, които имат голям процент работна сила, за да се запазят работните места. И освен това такива, които имат голям принос към вътрешната икономика на страната, за да не се помпа инфлацията допълнително.

На въпрос дали бизнесът би се съгласил със спирането на енергийните помощи, Иванов отговори:

„При всички случаи досега бизнесът винаги е повтарял, че това не е компенсация. На тях им се дават пари, които са им взети преди това и т.н. Не смятам, че те ще го приемат това лесно, но логиката в крайна сметка за компенсиране е такава, каквато я излагам. Още повече, че излязоха данните от Министерството на финансите за това, че при наличието на обявени печалби за 2021 година от порядъка на милиард и половина, през миналата година печалбите на частния сектор достигат до 10 милиарда. Очевидно щедрите компенсации доведоха и до щедри печалби. Затова Министерството на финансите сега търси механизъм от тези печалби да взима. Това не е нормална икономическа среда. Такова раздаване на пари и след това – взимане на пари, не е нормалният начин за правене на бизнес.“

Експертът обясни, че ноември месец миналата година е имало предложение от Министерството на енергетиката помощите за бизнеса да се обвържат с мерки за енергийна ефективност. Тоест, тези, които имат програми за подобряване на тяхната енергийна ефективност, да получат подкрепа, така че да могат да реализират своите инвестиции. Така обвръзването не е с крайния продукт, а с това тези, които получават подкрепа, да бъдат активни и в бъдеще, когато пак възникнат такива периоди на високи цени, те вече да не са уязвими.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments