През седмицата парламентът наложи мораториум върху цените на тока, парното и водата. Наложи се за по-малко от 24 часа той да бъде преправян, защото от ГЕРБ бяха предложили да действа със задна дата – от 1 януари 2021 година. Така във финалния вариант мораториумът е в сила от 16 декември 2021 година до 31 март 2022 година. През това време Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ няма да може да променя цените на тока, парното и водата, каквото намерение имаше.
Енергийният експерт от Българския енергиен и минен форум Антон Иванов коментира пред Искра.бг, че мораториумът не е добро решение. Според него е щяло да бъде по-добре да бъде наложен таван на цените, каквато практика има и в други европейски държави. Но в нито една от тях не е налаган до момента мораториум върху цените на тока, парното и водата.
На въпрос на Искра.бг дали наложения мораториум може да влезе в противоречие с българското или европейското законодателство той обяви:
„Чуха се такива опасения и специално с българското, защото решението на Народното събрание не е законодателен акт, но спира действия, които произтичат от законодателен акт. И тълкуванието на юристи виждам, че е, че това е противоречие.“
Иванов каза още, че всичко, което се е случило е плод на неразбиране на материята, на бързане и на нежелание да се контактува с институциите, така че се намери друго решение.
„Това решение с мораториума е твърде грешно и ще ни тежи. В Европейския съюз, чийто член сме, всички държави са въвели някакви мерки, но нито една не е въвела такава мярка като нашата – мораториум. Мерките са най-различни, но общото между тях е, че всички мерки са целеви, тоест те са насочени към конкретни групи засегнати – било то бизнес, било то население, и са насочени към продукти и услуги, като се задава таван. Това е съществено различно от това да се наложи мораториум въобще на цените и мораториум върху действия на регулатор. Като следствие от тази наша доста екзотична практика всички други в Европейския съюз ще гледат на нас като на един неустойчив партньор. И това тежи. Загубата на реноме е често много по-голяма загуба от загубата на пари“, каза още той.
Иванов подчерта, че по принцип с Европейския съюз и без това имаме много дълъг разговор на тема „Енергетика“. Той припомни, че бяха публикувани забележките на Европейската комисия по нашия План за възстановяване и устойчивост и са две темите, които спират неговата реализация. Едната е съдебната система, а другата – енергетика.
„Ние вместо задълбочено да обсъждаме тези въпроси, които има комисията към нас, сега допълнително ще трябва да се обясняваме за този мораториум. Това имам предвид като казвам, че ще ни тежи това действие“, категоричен е той.
В същото време ако имаше таван на цените, щеше да е ясно на кои цени се налага този таван и ако той се надмине, държавата можеше да компенсира тези, които са засегнати, е мнението на енергийният експерт.
Кой е Антон Иванов?
Антон Иванов е машинен инженер, завършил е катедра „Топло и ядрена енергетика“ в София. Има над 30 години опит в енергийния сектор у нас. През това време той е работил в Техническия университет, управлявал е и проекти в областта на ядрената и конвенционалната енергетика.
Има опит при разработване на анализи по енергийната ефективност, оценки за използване на възобновяемата енергия и ко-генерационни цикли. Заемал е ръководни позиции в основни държавни предприятия в сектора на ядрената енергетика, както и в частния сектор.
По настоящем е част от Българския енергиен и минен форум.