Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова петролните и газовите компании да бъдат облагани със специални данъци. Коментарите му бяха отправени в момент, когато нарастващите цени на електроенергията, предизвикани от войната в Украйна, водят до нови ръстове в печалбите на индустрията. Той заяви още, че е „неморално“ гигантите да се възползват от кризата.
Инвазията на Русия в Украйна през февруари повиши цените и задълбочи недостига на нефт и природен газ в световен мащаб, като наруши достъпа до тези продукти от Русия, която е основен доставчик. Докато домакинствата се борят с по-високите сметки за енергия обаче, компаниите извличат ползи. Взети заедно, четирите най-големи енергийни компании – Exxon, Chevron, Shell и TotalEnergies са спечелили близо 51 млрд. долара през последното тримесечие, което на практика е почти два пъти повече, отколкото през същия период на изминалата година.
Миналия месец Обединеното кралство одобри въвеждането на 25% „извънреден данък“ за енергийните компании – еднократна такса, която според правителството ще събере около 25 млрд. паунда, за да компенсира рязко нарасналите сметки за електроенергия на домакинствата. Някои други страни, като Италия, също са наложили подобни мерки. Френските законодатели обаче наскоро отхвърлиха предложението за подобна стъпка, а в САЩ също изглежда, че идеята не е възприета добре сред управляващите, въпреки че някои членове на Конгреса подкрепят въвеждането на извънреден данък.
Франк Макиарола, старши вицепрезидент на лобистката група за нефт и природен газ на Американския петролен институт, заяви, че призивите за извънреден данък са погрешни.
„Политиците трябва да се съсредоточат върху увеличаването на енергийните доставки и намаляването на разходите за американските граждани. Налагането на нови данъци върху нашата индустрия ще доведе до точно обратния ефект и само ще обезкуражи инвестициите в момент, когато те са най-необходими„, коментира Франк Макиарола.
Междувременно Гутериш предупреди, че високите цени на електроенергията ще имат мащабни последици, тъй като домакинствата и правителствата по целия свят се огъват под натиска.
„Много развиващи се страни, които са потънали в дългове, нямат достъп до финансиране и изпитват трудности да се възстановят от пандемията от COVID-19, могат да се окажат на ръба. Вече виждаме предупредителните знаци за вълна от икономически, социални и политически сътресения, които няма да оставят нито една страна незасегната„, твърди Гутериш.