Apple, Amazon, Facebook и Google са изправени пред обвинения за „злоупотреба с власт“

0
109
Социални медии
Снимка от Pixabay

Изпълнителните директори на някои от най-големите технологични компании в света се изправиха пред законодателите на Вашингтон, за да се защитят срещу твърденията, отправени към тях, че злоупотребяват с властта си, за да мачкат конкурентите си. Шефът на Amazon Джеф Безос заяви, че „светът се нуждае от големи компании“, а собствениците на Facebook, Apple и Google подчертаха, че техните компании  стимулират иновациите. Те изказаха позициите си след като депутатите обясниха по-рано, че обмислят по-строги разпоредби, особено що се касае до конкуренцията. Някои критици желаят компаниите да се разпадат, пише „BBC“.


Демократите отправиха натиск спрямо технологичните гиганти по въпросите за конкуренцията, докато републиканците бяха по-загрижени как компаниите управляват информацията и дали маргинализират консервативните политически възгледи.

Конгресменът Дейвид Сислайн – демократът, който ръководи Комитета на конгреса, провеждащ изслушването, заяви, че дългогодишно разследване от страна на законодателите е показало, че онлайн платформите „упражняват властта си по разрушителни, вредни начини, за да се разраснат.“ Той добави, че е убеден, че компаниите са монополисти, и призова за действие. Марк Зукърбърг от Facebook, Джеф Безос от Amazon, Сундар Пичай от Google и Тим Кук от Apple настояха, че не са направили нищо незаконно и подчертаха американските корени и ценности на техните компании.

Какви са основните притеснения, свързани с технологичните гиганти?

По време на изслушването политиците обвиниха Google, че е откраднал съдържание, създадено от по-малки компании, като Yelp, за да запази потребителите активни на собствените си уебстраници. Онлайн търговията в сайта на Amazon, както и придобиването от страна на Facebook на негови конкуренти като Instagram и App Store, собственост на Apple, също привлече вниманието. Сислайн, че заяви, че Amazon предизвиква типичен конфликт на интереси, тъй хората, които търгуват там се конкурират помежду си, предлагайки сходни продукти. Подобни търговски практики се подлагат на контрол от Европейските регулатори.

„Двойната роля на Amazon е в основата си антиконкурентна и Конгресът трябва да предприеме действия.“

Някои републиканци обаче обясниха, че не са готови да повлияят на дейността на компаниите или значително да променят законите за конкуренция в САЩ, като един член на комисията дори заяви, че „един гигант не е непременно лош“. Опасенията, които републиканските изказаха, бяха насочени към политическите пристрастия, свързани с гигантите, които те обвиниха в потискане на консервативните възгледи.

Какво казаха компаниите?

Включвайки се чрез видеовръзка, изпълнителните директори защитиха своите компании, казвайки, че техните продукти помагат на по-малки компании и те остават уязвими от конкуренцията от страна на новодошлите. Шефът на Apple Тим Кук заяви, че бизнес средата в момента е толкова конкурентна, че той би я  описал като „улична борба за пазарен дял в бизнеса със смартфони“.

В първата си изява пред Конгреса Безос отрече, че множеството роли на Amazon в технологичния свят представляват конфликт на интереси, но все пак призна, че компанията преглежда обработените данни за продажбите на продавачите в сайта. Компанията беше обвинена, че използва такава информация, за да пусне своя собствена версия на силно търсените и продавани продукти. Безос добави, че Amazon се сблъсква със значителна конкуренция от фирми като Walmartand и отбеляза, че компанията губи големи суми от години, в опитите се да се утвърждава в нови области на пазара. „Обичам предприемачи в гаражи – самият аз бях такъв. Но така както светът се нуждае от малки компании, така той се нуждае и от големи. Има неща, които малките компании просто не могат да постигнат.“, каза той.

Какво каза Доналд Тръмп?

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е дългогодишен критик на Amazon и заплаши компанията в Twitter, написвайки: „Ако Конгресът не донесе справедливост на Big Tech, което трябваше да се направи още преди години, аз ще го направя сам със своите нареждания„. Той каза също пред репортери, че високопоставени служители на Белия дом ще следят внимателно изслушването на гигантите. „Няма съмнение, че това, което правят големите технологични компании, е много лошо.“, заяви той.

Техническият анализатор Дан Айвс от „Wedbush Securities“ обясни, че настоящата ситуация във Вашингтон е напрегната, но той смята, че е малко вероятно Конгресът да приеме единодушно ново законодателство, което да принуди технологичните компании да се променят. „Смятаме, че законодателна поправка е единствената, която създава потенциал за ограничения върху способността на тези компании да извършват бизнес, независимо дали това е под формата на по-високи данъци или нови наредби относно пазарната концентрация. Ако няма законодателна поправка, няма да има смислена промяна в регулирането на тази дейност, въпреки че операциите по придобиване на една компания от друга в бъдеще със сигурност ще бъдат разглеждани доста по-обстойно, преди да бъдат одобрени.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments