Арх. Шишков за „Арена Бургас“: Колкото по-рано тази зала се пусне в експлоатация, толкова по-добре

1
331
Спортна зала "Арена Бургас"
Спортна зала „Арена Бургас“. Снимка: Искра.бг

В Бургас днес министър Шишков инспектира и строителството на Многофункционалната спортна зала „Арена Бургас“. Повод за съвместната проверка с Министерството на младежта и спорта е проведена през миналата седмица среща, на която строителят е поел ангажимент за завършване на обекта до два месеца. За целта фитнес, спа център и ресторант ще бъдат извадени във втори етап, което няма да попречи залата да бъде използвана.

„Както направихме с интерконектора, Дирекцията за национален строителен контрол ще помага и тук, като съдейства на надзора да събира документи. Колкото по-рано тази зала се пусне в експлоатация, толкова по-добре. Разчитам на изпълнителите да спазят поетия ангажимент“, подчерта министърът.

Арх. Шишков посочи, че залата е важна, защото е подходяща за лека атлетика. Акт 15, а след това и Акт 16, ще бъде издаден след като се одобри преработка на проекта само за първия етап.

„Това ще даде възможност закъснялото строителство да може да бъде ползвано безопасно. Всички закъснели строителни обекти в България трябва да започнат да работят“, категоричен е регионалният министър.

Заместник-министърът на спорта Петър Георгиев, който също участва в проверката, информира, че изпълнителят ще извърши своите довършителни дейности в рамките на сключените договори.

Петър Георгиев
Петър Георгиев. Снимка: Искра.бг

Началникът на ДНСК арх. Деляна Панайотова съобщи, че основната част от строежа на зала „Арена Бургас“ е завършена. Тя допълни, че с надзора вече има добра комуникация. Документите се подготвят и ще му бъде оказано пълно съдействие извършената работа да бъде въведена в експлоатация съгласно нормите и в срок.

Кметът на Бургас Димитър Николов благодари за намерената държавна и политическа воля залата в крайна сметка да бъде завършена. По думите му почти година и половина, през която по единствената зала в страната с всички лицензи, не е правено нищо, е загубено време за Бургас, за спорта и дребния и среден бизнес в града заради пропуснато домакинство на европейски и световни събития.

Министър Шишков напомни, че в момента тече процедура по изменение на Закона за устройство на територията във връзка с фотоволтаичните съоръжения. Той изрази мнение, че за тях не може да няма никакви разрешителни и проекти, защото те дават сигурност. Министърът допълни, че режимът може да бъде облекчен за тези с по-малка мощност. Той изрази очакване депутатите да намерят доброто сечение между това процедурата да бъде облекчена и между това да бъде гарантирано, че съоръжение, което ще бъде поставено, ще отговаря на нормата и няма да предизвика авария.

„С кмета на Бургас имахме разговор проектът за свлачището на Сарафово да бъде иницииран от общината, след това да се намери възможност да бъде финансирано от МРРБ и да бъде укрепено. Предвижда се проект да бъде подготвен в рамките на 2-3 месеца. Въз основа на него ще се търси финансиране, ако е възможно, още в рамките на следващата година. В Морската градина проблемът е по-малък, но и там ще работим съвместно“, допълни министърът.

Кметът Николов информира, че на утрешната сесия на Общинския съвет ще бъде внесена извънредна докладна за осигуряване на средства за проектиране с предварително изпълнение. Готовият технически проект ще бъде внесен в министерството.

Арх. Иван Шишков коментира и решението на Конституционния съд:

„Решението на Конституционния съд не ме учудва. Още преди да стана министър, бях казал, че не е работа на Народното събрание да определя начина на плащането. Това е от компетентността на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и евентуално на Министерския съвет при разпределянето на бюджета. С него съдът обяви за противоконституционно решението на Народното събрание от месец април 2022 година, според което половината от парите за възлагания по договори за пътно поддържане на Агенция „Пътна инфраструктура“ бяха платени към строителни фирми, а за останалата част от дължимата сума беше предвидено това да се направи след последващо парламентарно решение.“

„Имахме готовност за това решение. Въпросът е, че след него в бюджета на държавата няма определени пари. Когато е взимано, държавата не е предвидила пари за разплащането към пътните фирми за извършено строителство от предишни периоди. Сега на служебния кабинет се пада тежката задача да намери решение за разплащане на средствата. Дали ще бъдат в бюджета за тази година или ще бъдат заложени за следващата, парите на пътни фирми трябва да бъдат платени. Лошото е, че с всеки изминал ден стават повече. Дължимите суми са от периода 2020-2021 година, преди встъпване в длъжност на предишните два служебни кабинета“, обясни министърът.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Стефан колев
Стефан колев
1 година по-рано

Е то остава колкото по рано се пусне да не е по добре. 🙂