На поредна много ценна находка се натъкнаха археолози при проучването на античния комплекс Перперикон. Става дума за коланна апликация от бронз с изящно изпълнено релефно изображение на лъв – хералдически символ, който поставя въпроса дали е открит нов вариант на българския царски герб от XIV век.
Проф. Николай Овчаров заяви пред „БТА“, че в Перперикон се работи и през това археологическо лято, като от месец там се провежда кампания, целяща да бъде проучено цялото пространство от Акропола до Голямата базилика в Южния квартал, допълни Овчаров.
Според него изображението на лъв върху намерената коланна апликация в хералдиката съответства на lion passant или „лъв в движение“ и се открива в гербовете на различни западноевропейски благородници от XIII-XIV в. Абсолютно еднакви с открития на Перперикон лъв са тези от гербовете на английския барон сър Джон Гифърд и на немските графове Фон Щауфенберг от същата епоха, коментира проф. Овчаров. Той посочи, че приликата е в позата на задните и вдигнатите в устремно движение предни лапи, характерната извита опашка с пискюл накрая и особено – по изплезения език.
Гуцанов и Борисов: Политическата неутралност на служебния кабинет е приоритет
[…] […]