Археолози от Бургас направиха значимо откритие по време на разкопките в района на ранната римска баня в античния град „Акве Калиде“. Екипът, ръководен от доц. Димчо Момчилов, попадна на част от нимфеум – структура, наподобяваща фонтан с фигури, която е била свързана с култа на траките към нимфите и лечебните свойства на водата.
Ранната римска баня е датирана от 60-те години на I век въз основа на надпис, свързан с император Нерон. Преди две години археолозите откриха ценен посветителски надпис, което насочи усилията им към по-детайлно проучване на района около нимфеума. В края на миналия археологически сезон бе открита част от нимфеума, а тази година изследванията продължават с разширяване на проучването.
Доц. Момчилов поясни пред „БТА“, че няма как да се предвиди какво ще бъде открито, но надеждите са свързани с това да бъде намерена статуя. Той остава предпазлив оптимист, като отбелязва разрушенията на текущото ниво на разкопките. Археолозите се възползват от спада на подпочвените води това лято, но основното предизвикателство са насипите, които вероятно ще забавят цялостното разкриване на нимфеума.