Към момента е стабилен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/. Вероятно финансиране ще е нужно за направления за PCR тестове, за медико-диагностични дейности, за първична извънболнична помощ и за специализирана такава. Това заяви Аркади Шарков, здравен икономист от Експертен клуб за икономика и политика.
Той каза пред „БНР“, че не е изключено да има преразход в перото за лекарства. Провеждат се преговори между Българския лекарски съюз /БЛС/ и НЗОК. Те целят да доведат до увеличение на цената на клиничната пътека за COVID-19. Нарастването ще стане от 1200 на 1400 лева. Увеличение, което ще струва на държавата допълнителни 20 млн. лв.
Важно е, когато се отваря тема за разходите в здравеопазването, да се има предвид не само бюджетът до края на 2021 година. Хубаво е да се мисли и в дългосрочен план, например за идната 2022 г. Трябва да бъдат правени инвестиции в тази насока, тъй като се очаква да има ръст на заболяемостта от коронавирус, поясни Шарков.
Той е на мнение, че в бъдеще трябва да се мисли и за консолидация на лечебни заведения, където болничната помощ „куца“. Особено проблемен е въпросът в по-малките населени места, подчерта здравният икономист.