Армения, Азербайджан и Русия подписват споразумение за прекратяване на конфликта в Нагорни Карабах

0
169
Военни действия
Снимка от Pixabay

Армения, Азербайджан и Русия заявиха, че са подписали споразумение за прекратяване на военния конфликт в региона Нагорни Карабах след повече от месец кръвопролития. Арменският премиер Никол Пашинян за първи път обяви подписването в социалните мрежи по-рано днес, а руският лидер и лидерът на Азербайджан Илхам Алиев потвърдиха новината по-късно. „Подписаното тристранно изявление ще се превърне в решаваща стъпка в уреждането на конфликта.“, каза Алиев по време на телевизионна онлайн среща с руския президент Владимир Путин. Путин обяви, че руските миротворци ще бъдат разположени по фронтовата линия в Нагорни Карабах и коридора между региона и Армения.

Арайк Арутюнян, лидерът на региона Нагорни Карабах, написа във Facebook, че е дал съгласие „да се прекрати войната възможно най-скоро“. Декларацията дойде след 6 седмици ожесточени военни действия и настъпление от страна на азербайджанските сили. Властите на Баку заявиха вчера, че военните им сили са завзели още десетки населени места в Нагорни Карабах, ден след като обяви победа в битката за стратегически позиционирания втори по големина град на анклава. „Решението се взема въз основа на задълбочените анализи на размирната обстановка в района, както и дискусиите с най-добрите експерти в областта.“, каза премиерът Пашинян.

Военните действия в Нагорни Карабах породиха опасения от по-мащабна регионална война, като Турция подкрепи своя съюзник Азербайджан, докато Русия има пакт за отбрана с Армения и военна база там. Азербайджан твърди, че от 27 септември насам е завзел голяма част от земята в и около Нагорни Карабах, като анклавът е претърпял поражение във войната през 1991-1994 г., при която загинаха около 30 000 души, а много други бяха принудени да напуснат домовете си. Армения отказа да признае мащаба на териториалните придобивки на Азербайджан.

Азербайджан заяви в неделя, че е завзела град Шуша, известен от арменците като Шуши, който се намира на върха на планината с изглед към Степанакерт. Градът е считан от столичната арменска администрация за столица на анклава. Вчера президентът Алиев оповести списък с 48 населени места, разположени в различни частни на конфликтния регион, които той обяви за освободени. Видеоклип на азерското министерство на отбраната, публикуван онлайн, показва, че азербайджанският национален флаг се вее над пустите улици в Шуша. Армения оспори твърденията, че градът е превзет.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments