Един от най-старите конфликти в света, териториален спор между Армения и Азербайджан, отново се разрази с най-тежките сблъсъци от години, информира “BBC”. Съобщава се, че най-малко 23 души са били убити в неделя, докато двете бивши съветски републики се бият над района на Нагорни Карабах.
Регионът е международно признат като част от Азербайджан, но в същото време е контролиран от етнически арменци. Когато се отделя в началото на 90-те години, десетки хиляди загиват в битки. Президентът на Азербайджан Илхам Алиев заяви в неделя, че е уверен, че ще си върне контрола над региона. Военно положение е обявено на фона на насилието в някои части на Азербайджан, както и в Армения и Нагорни Карабах.
Конфликтът в Кавказките планини остава неразрешен в продължение на повече от три десетилетия, с периодични пристъпи на битки. Граничните сблъсъци през юли убиха поне 16 души, което предизвика най-голямата демонстрация от години в азербайджанската столица Баку, където имаше призиви за възстановяването на региона.
Всеки изблик на насилие може да разстрои пазарите, тъй като Южен Кавказ е коридор за тръбопроводи, пренасящи нефт и природен газ от Каспийско море до световните пазари.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обеща подкрепа за Азербайджан, призовавайки света да застане на нейна страна в “битката срещу нашествието и жестокостта”. Азербайджанците са преобладаващо тюркски народ, с който Турция има тесни връзки.
Русия, традиционно възприемана като съюзник на Армения, призова за незабавно прекратяване на огъня и преговори за стабилизиране на ситуацията. Как реагираха други:
- Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че е “изключително загрижен” за това и призова двете страни да спрат да воюват
- Франция, която има голяма арменска общност, призова за незабавно прекратяване на огъня и диалог
- Иран, който граничи както с Азербайджан, така и с Армения, предложи посреднически преговори
- Президентът Доналд Тръмп заяви, че САЩ се стремят да спрат насилието
Как се разпространиха боевете?
Министерството на отбраната на Армения заяви, че нападението срещу цивилни селища в Нагорни Карабах, включително регионалната столица Степанакерт, е започнало в неделя сутринта.
Сепаратистките власти в Нагорни Карабах съобщиха, че са убити 18 души – 16 от техните войници, жена и дете, като има 100 ранени. Азербайджан заяви, че петима членове на едно и също семейство са били убити от арменски обстрел.
Правителството на Армения обяви военно положение и пълна военна мобилизация, малко след подобно съобщение от властите в Нагорни Карабах. Военното положение е спешна мярка, при която военните поемат властта и функциите на гражданското правителство. След като обвини Азербайджан в “планирана агресия”, арменският премиер Никол Пашинян заяви:
“Пригответе се да защитите свещената ни родина”.
Предупреждавайки, че регионът е на ръба на “мащабна война”, той призова международната общност да се обедини, за да предотврати по-нататъшна дестабилизация. Армения заяви, че е свалила два хеликоптера и три безпилотни летателни апарата и е унищожила три танка по време на сблъсъците в неделя.
Министерството на отбраната на Азербайджан потвърди загубата на един хеликоптер, но заяви, че екипажът е оцелял и съобщи, че 12 арменски системи за ПВО са унищожени. Той отрече други загуби, съобщени от Армения. Президентът Алиев заяви, че е поръчал мащабна контраатака в отговор на атаките на арменската армия. Той потвърди:
“Убеден съм, че нашата успешна операция за контранастъпление ще сложи край на окупацията, на несправедливостта и на 30-годишната окупация”.
След първоначалните отричания от арменските военни, непризнатият президент на Нагорни Карабах Араик Арутюнян потвърди, че някои позиции са загубени за азербайджанските сили.
Нагорни Карабах – ключови факти
- Планински регион с територия около 4 400 кв. км (1700 кв. мили)
- Традиционно обитаван от християнски арменци и мюсюлмански турци
- По съветско време регионът става автономна област в рамките на република Азербайджан
- Международно призната като част от Азербайджан, но по-голямата част от населението са етнически арменци
- Приблизително един милион души са изселени от войната през 90-те години и около 30 000 са убити
- Сепаратистките сили превзеха допълнителна територия около анклава в Азербайджан през войната през 90-те години
- Патовата ситуация до голяма степен надделя след прекратяването на огъня през 1994 г.
- Русия традиционно се разглежда като съюзник на арменците