Армията на Етиопия е убила около 40 души, свързани с атаката в Бенишангул-Гумуз

0
185
Армията на Етиопия е убила около 40 души, свързани с атаката в Бенишангул-Гумуз
Снимката е илюстративна. Източник: Pixabay

Армията на Етиопия е убила над 40 мъже, за които се подозира, че са били свързани с нападението и смъртта на най-малко 100 души, включително деца, извършени в района на Бенишангул-Гумуз, съобщават държавните медии, цитирани от BBC. Петима настоящи и бивши държавни служители също са били арестувани заради убийствата, разкрива информацията в докладите.

При атаката вчера нападателите са подпалили домовете на спящите селяни, а след това са стреляли по тях и са ги наръгали с хладно оръжие. Атаката се е случила само ден след като премиерът Абий Ахмед е посетил региона. Засега не е напълно ясно кои са били нападателите, но както вече е известно действията им са били насочени към общностите, съставени от етнически малцинства, разглеждани като „заселници“ на тази територия, съобщиха от правозащитната организация „Amnesty International“.

През последните години в Етиопия се наблюдава нарастване на политическото, етническото и религиозното насилие. През 2018 г. в различни части на Африка е имало голям брой вътрешно разселени хора – около 1,8 милиона. Конфликтите се подхранват до голяма степен от влиятелни групи, които се стремят да придобият повече земя и власт, като за целта опитват да прогонят хората, които според тях са „външни“ за общността. Абий определи масовото убийство като трагично и заяви, че правителството е изпратило военни сили в района, които да спомогнат за по-бързото намиране на решение на конфликта.

Държавните медии не разкриват самоличността на въпросните 42-ма души, загинали във военната операция, организирана с цел издирване на нападателите. Според официалните данни по случая оръжията на престъплението, включително лъкове и стрели, са били иззети. Един от заместник-министрите на правителството също е сред петимата арестувани във връзка с насилствените актове, съобщиха държавните медии. Не е ясно обаче в какво точно са обвинени.

Какво се е случило по време на последната атака?

Говорител на Етиопската комисия за правата на човека заяви пред „BBC“, че въоръжени лица са нападнали село Бекоджи в западната област Бенишангул-Гумуз около 04:00 ч. местно време вчера. „Те са пристигнали в селото и докато жертвите им са били заспали, те са подпалили домовете им, като освен това са простреляли и убили цивилни граждани.“, обясни Аарон Маашо.

От „Amnesty International“ разкриха, че са разговаряли с петима оцелели при нападението и един служител на реда, който е съобщил, че членове на етническата общност в Гумуз нападат домовете на хора от общностите Амхара, Оромо и Шинаша. „Въпреки че „Amnesty International“ не е в състояние да провери самоличността на извършителите, това нападение изглежда е последната цел на хората от етническите малцинства в района.“, обясниха представители на организацията.

Каква е по-мащабната картина?

Етиопия е най-многолюдната държава в Африка след Нигерия. Население наброява над 100 милиона, като е разделено на около 80 етнически групи.

Абий пое премиерския пост през 2018 г., след като масови протести в страната принудиха предшественика му да подаде оставка. Той обеща да сложи край на авторитарното управление и успя да въведе мащабни реформи, които позволиха на много забранени политическите групи отново да упражняват дейността си, а 1000 затворници да излязат на свобода.

Краят на репресиите от страна на управляващите също допринесе за подбуждането на етническия национализъм, който прерасна в насилие. Етническите и политически групи, които се чувстваха потиснати при предишния режим на управление, сега настояват за по-голяма автономия за своите региони и по-силно утвърждаване на техните езикови и културни права.

Свързани ли са тези актове на насилие с конфликта в Тигрей?

Отговорът е „не“, но свалената управляваща партия – „Народен фронт за освобождение на Тигрей“ смята  Абий за заплаха за етническия федерализъм, който партията е насърчила в Етиопия, след като поело властта в края на партизанската война през 1991г. Първоначално създадената партия е носела името „Етиопски народен революционен демократичен фронт“ и е била под формата на коалиция от четири етнически базирани партии, упражнявайки силно влияние във властта.

Миналата година премиерът премахна коалицията, замествайки я с новата си така наречена „Партия на просперитета“. Привържениците му смятат, че новата партия помага за изграждане на единството сред населението, като обединява етнически базирани партии от цяла Етиопия. За разлика от другите три партии в коалицията, Народният фронт за освобождение на Тигрей отказа да се слее с партията, създадена от Абий. Това доведе до траен разрив в отношенията между двете страни и за първи път от 1991 г. насам политическата сила не беше представена официално във федералното правителство.

Партията се оттегли и проведе регионални избори в Тигрей през септември, което беше в противовес с решението, обявено на федерално ниво за отлагането на всички избори заради мерките, наложени заради пандемията от COVID-19. Тези действия доведоха до ескалация на напрежението, което пък на свой ред доведе до избухването на конфликта в Тигрей миналия месец. Смята се, че до момента стотици или дори хиляди хора са били убити в този конфликт, а около други 50 000 са избягали в съседен Судан.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments