Армиите в Източна Европа се опитват активно да привлекат млади хора

Чешката република от години не успява да постига целите си за набиране на достатъчен брой военнослужещи

1
17
Армия
Снимка: Pixabay

Докато инструкторите крещят команди, десетки младежи, участващи в пилотна програма на чешката армия, целяща да увеличи броя на новобранците, пълзят през горските храсталаци, докато носят на раменете си бойни пушки и се учат на правилни позиции при стрелба, предаде „Reuters”.

Подобно на повечето бивши съветски държави, които сега са в НАТО, Чешката република от години не успява да постига целите си за набиране на достатъчен брой военнослужещи и изпитва трудности да поддържа числеността на армията. Това съответно е довело до недостиг на личен състав в армейските части, както и до невъзможност за достигане на бойна готовност. Инвазията на Русия в Украйна е ярко напомняне за потенциалната заплаха от страна на Москва за целия регион.

Около 80 чешки гимназисти са избрали да прекарат част от лятната си ваканция, запознавайки се с живота в армията по време на четириседмичната програма за военно обучение, която се провежда в затворена военна зона, разположена на 94 км западно от столицата Прага. Въпреки техния ентусиазъм обаче, генерал Карел Река, началник на чешките въоръжени сили, определи настоящата система като неустойчива. Той сподели пред „Reuters“, че програмата, провеждана от членове на 4-та Бригада за бързо разгръщане – армейско подразделение, което работи само с 50 % от капацитета си поради недостиг на кадри, дава на учениците възможност да се запознаят отблизо с живота и предизвикателствата в армията.

„Искаме да възпрем всеки потенциален противник в бъдеще. Ако не предприемем нищо по отношение на липсата на човешки ресурси в армията, това може да означава, че няма да можем да запазим мира си и да възпрем всеки потенциален враг,“, предупреди главнокомандващият.

През 2021 г. Чехия е постигнала 56% от целта си за набиране на военнослужещи, като през 2022 г. този процента е нараснал до 85%, според последните данни на армията. Този проблем обаче не засяга само Чехия. Страните от цяла Източна Европа трудно успяват да привлекат нови кадри в редиците си, както и да задържат опитните си членове в региона, в който Полша, Унгария, Румъния и Словакия имат обща граница с Украйна.

„Не можем да направим нищо без необходимия брой хора. Ако модернизираме оборудването, но нямаме достатъчно компетентни и мотивирани хора, всичко това ще бъдат пари, хвърлени на вятъра,“, призна още генерал Река.

Общоевропейски проблем

Западноевропейските държави от НАТО са изправени пред подобни предизвикателства. През юли “Reuters” съобщи, че НАТО ще има нужда от 35 до 50 допълнителни бригади, за да реализира напълно новите си планове за защита срещу всяка потенциална атака на територията на Алианса от страна на Русия.

Проблемът е по-наболял за източноевропейските страни, които прекараха четири десетилетия под съветско господство и отдавна предупреждават за заплахата от по-настъпателния и агресивен подход на Русия под ръководството на президента Владимир Путин.

„Ние също така смятаме, че вероятността от руска агресия срещу нас не е невъзможна в рамките на няколко години. Така че в случай, че Русия ни нападне, трябва да знаем, че можем да разчитаме на определено брой войници и способности,“, заяви пред медията бившият заместник-министър на отбраната на Чехия Томаш Копечни, който е пратеник на Прага по въпросите на възстановяването на Украйна.

Правителствата прибягнаха към дигитални маркетингови кампании, увеличиха придобивките при записване в армията и обмислиха различни варианти за справяне с проблема, сред които е и указ на чешкото министерство на отбраната, който влиза в сила от 1 септември, и който намалява медицинските изисквания за кадрови войници, запасни и новобранци. Предвид ниските нива на безработица в цяла Източна Европа обаче, основното предизвикателство е да се убедят младите хора да се запишат в армията за по-малко пари, отколкото могат да спечелят, ако работят в частния сектор.

„Изправени сме пред предизвикателства. Те са свързани с факта, че пазарът на труда тук е много конкурентен,“, разкри генерал-майор Карол Димановски, първи заместник-началник на Генералния щаб на полските въоръжени сили.

Мирчев разкри: „Златният гьол“ на „Капитан Андреево“ не е пресъхнал!

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Армиите в Източна Европа се опитват активно да привлек… […]