Знаменателен наказателен процес в Аржентина призна държавата за виновна за клането на повече от 400 местни жители преди близо век, предава „BBC“. Общностите на Кум и Мокоит протестират срещу нечовешките условия на живот и работа в памучна плантация, когато властите ги разстрелват през 1924 г. Досега никаква отговорност не беше официално призната.
За първи път съдия разпореди исторически репарации да бъдат присъдени на общностите. Народите Кум и Мокоит в северния регион Чако в Аржентина живеят частично поробени в плантация, заселена от фермери имигранти от Европа.
Те са били недостатъчно хранени, плащано им е с ваучери, облагани са с данъци за събрания памук и най-вече им е отказвана свободата на движение, пише „Buenos Aires Times“, позовавайки се на съдебни документи.
Според разказите на оцелели много деца и възрастни хора са загинали при клането, съобщава АФП. А тези, които са ранени и не са могли да избягат, са убити „във възможно най-жестоката форма с осакатявания и погребения в общи гробове“, заяви съдия Зунилда Ниремпергер.
По-рано федерален съдия постанови, че масовите убийства са престъпление срещу човечеството, но никога не е воден наказателен процес, тъй като обвиняемите вече са починали. Но в четвъртък, след месец изслушвания, беше произнесена осъдителна присъда. Ето какво каза съдия Ниремпергер, цитиран от Buenos Aires Times:
„Клането предизвика тежки последици, тези хора са претърпели травмата на терора и са изкоренени със загубата на езика и културата си.“
Репарациите, наредени от съдията, включват добавянето на клането към учебната програма на Аржентина и продължаващите съдебномедицински усилия за намиране на останките на жертвите. Не са търсени финансови репарации.
С реакция на решението, Ракел Ескивел, потомка на общността в Кум, коментира пред АФП, че е крайно време „гласовете на местното население да бъдат чути“ и „да се каже истината“.
Това е първият по рода си процес в Латинска Америка и може да проправи пътя за повече дела, които признават престъпления, извършени срещу местните общности в региона, подчертава онлайн изданието на медията.
БЪЛГАРИЯ КАКВО ДА КАЖЕ – 500 год. ТУРСКО РОБСТВО.