Наложеният мораториум върху цените на тока няма да доведе до намаляване на електроподаването, но услугата ще се влоши. Причината е, че ще започнем да ограничаваме разходите си и инвестициите си в системата, което ще доведе до повече аварии. Темата коментира председателят на Надзорния съвет на ЧЕЗ Асен Христов.
Той е на мнение, че ако в рамките на следващата седмица държавата не намери как да компенсира енергоразпределителните дружества, те не биха издържали при наложения мораториум.
Христов обясни, че е прието да се губят по веригата едни 7,5% от купения ток. С днешната дата той струва на дружествата при закупуване 500-600 лв. на мегаватчас, а на тях им се плащат 130 лева за него.
При положение, че ситуацията е такава и се наблюдава сериозен скок в цените, законът гласи, че КЕВР може да ги променя на 6 месеца, припомни Асен Христов. В момента обаче разходите са с милион и половина повече, отколкото приходите, тъй като „загубите на ЕРП-тата и ЕСО са 250 млн. лв, от които 70 млн. лв. са само за ЧЕЗ“.
Онова, което ЧЕЗ смята да предприеме, е да започне да търси в по-кратък срок плащанията от страна на бизнеса. Това пък от своя страна ще доведе до затруднения за него.
Увеличението на електроенергията би следвало да е 25 на 100, а по думи на регулатора, с 11% поскъпване ще успеем да посрещнем загубите. Ако изплуваме в следващите месеци, увеличението след въпросния мораториум следва да е с 30 на 100.
Има няколко варианти за компенсация, разказва Христов. Той е на мнение, че фондът за енергийна сигурност може да предостави парите, тъй като печалбите на АЕЦ достигат до 1 милиард.
Председателят на Надзорния съвет на ЧЕЗ е оптимист, че ще има разбирателство с Кирил Петков и с министъра на икономиката и индустрията Корнелия Нинова.