Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ /ПП/ Асен Василев не е голям оптимист, че в рамките на 48-ото Народно събрание може да бъде съставено ново редовно правителство. Той коментира пред „bTV“, че пред камери и в парламента би разговарял с всяка една от партиите за общи политики, за които би могло да бъде търсено мнозинство.
За Василев ако ПП получи мандат за съставяне на кабинет, математиката не излизала, но въпреки това те щели да поемат своята отговорност и да направят всичко възможно да има страната редовно правителство.
Съпредседателят на ПП начерта следната картина. Неговата партия, „Демократична България“ /ДБ/ и БСП имат общо 98 народни представители. От другата страна били ГЕРБ, ДПС и ПП „Възраждане“, които имали общо 130 депутати. И именно поради тази причина без една от тези три партии нямало как да бъде съставено правителство.
В същото време „Продължаваме промяната“ категорично нямали да подкрепят кабинет с мандата на ГЕРБ. Но трябвало да бъдат положени същевременно усилия, за да бъде съставен такъв.
Василев отново подчерта, че основната отговорност за това е на политическата сила, която е спечелила предсрочните парламентарни избори на 2 октомври и това е ГЕРБ. И той даде пример с избора на председател на 48-ия парламент, когато те все пак са успели да сформират мнозинство. Василев не бил убеден, че тактиката на ГЕРБ е добра с контактните групи, които са предложили, защото разговорите трябвало да бъдат водени за политики и това да се случва пред обществото.
Депутатът от ПП коментира и бюджета. За него е напълно възможно такъв да бъде направен и това може да се случи с проявата на разум и със срещи. Прогнозният дефицит според прогнозите на служебното правителство щял да бъде 3.4%. Това само по себе си показвало, че не може да се говори за прекаляване с разходите. И това е така, защото до момента служебният кабинет не е използвал и една стотинка от заемите, които са били взети. Всичко стояло по сметката на Министерството на финансите /МФ/ в Българската народна банка /БНБ/. Причината за това, че страната ни все още е на бюджетен излишък.
Това пък от своя страна означава, че имаме повече приходи, отколкото разходи. Така в момента в БНБ има почти 13 милиарда лева от кредити. От тях редовното правителство е оставило на служебното 8 милиарда и половина.