Асфалт от пластмаса? Възможно е – показва бизнес идея на ученик от Русе

1
486
Димитър Петков
Снимка: ПГИУ "Елиас Канети" - 137 г. икономическо образование в Русе, Facebook

Димитър Петков е ученик в XI клас в професионалната гимназия по икономика и управление „Елиас Канети“ в Русе. Младежът успя да популяризира иновативна бизнес идея – вместо битум в асфалта, да се ползва разтопена пластмаса. Според него този метод има 3 предимства – той е екологично чист, по-качествен и устойчив във времето, и най-вече по-евтин.

Пластмасата, сочена за основен замърсител на околната среда, може да се използва ефективно при направата на качествени пътни настилки. Методът е в основата на бизнес идеята, с която Петков печели национално ученическо състезание. Тийнейджърът обяснява:

„Тя е до три пъти по-евтина от стандартния асфалт. Ако правим стандартен асфалт, трябва да използваме веществото битум. То се добива на базата на петрол, т.е. имаме разходи за обработка. Отпадъчната пластмаса заменя битума.“

Младежът е изчислил, че новият вид асфалт е с между 8 и 13 пъти по-издръжлив спрямо стандартния. Той се използвал в Нидерландия, Словакия, Южна Африка и Чехия. Полагал се с машина, наречена „рециклируем влак“. По думите на ученика тя била асфалтопреработваща и асфалтополагаща, и й отнемало по-малко време за тези дейности, отколкото на стандартните. Проучванията на Петков показвали, че подобна машина струва между 50 и 100 000 долара.

Експерти, които произвеждат асфалт коментираха за „БНТ“, че за да се приложи този метод в България, той трябва да премине през изпитания и най-вече да се докаже, че пластмасата ще е безвредна за околната среда.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Георги
Георги
4 години по-рано

Странно, хем пластмасовизираната пътна настилка, вече от десетилетия се използва в много от развитите страни и дори в някои не чак толкова развити(освен това си спомням още от времето на социализма, че у нас също бяха правени разработки и изпитания на такива настилки). Та как, въпреки тия факти, пишлемето и тия покрай него, се опитват да се рекламират, като иноватори. Това, е нагла лъжа! Отделно щели да правят тепърва тестове, ами след като такива настилки се ползват отдавна, значи вече има готови данни и от лабораторни и от реални, практически тестове на такива настилки и в градска и в извънградска… Прочети още »