Лекар от Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) в София почина вчера, след като стана ясно, че се е заразил с COVID-19 от пациент, който е реанимирал при транспортиране към лечебно заведение. Починалият д-р Юлиян Стамов е работил в столичния спешен център и е вторият смъртен случай на медик от столичната Спешна помощ след този на д-р Нели Пандова през май.
..
Същевременно във Facebook и в някои медии се появиха съмнения относно смъртта на лекарите, както и коментари, които уронват и злепоставят имената им като хора, дали живота си на първа линия в борбата срещу коварната болест. Именно заради това председателят на Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ д-р Десислава Кателиева сподели възмущението и огорчението си на официалния профил на асоциацията в социалната мрежа.
„Познавах лично д-р Юлиян Стамов и д-р Нели Пандова. Те бяха невероятни професионалисти и хора ! Те не заслужават дебат в социалните мрежи и медиите по темата: „Истина или Лъжа е, че те починаха от COVID-19?“ Този дебат е измислен от сайтове за фалшиви новини, в които ухилени самодоволни хора с фалшиви профили в социалните мрежи се гаврят с паметта на колегите ми.“
„Махнете си мръсните ръце от паметта на тези чисти хора. Намерете си друга плячка.“
В публикацията си д-р Кателиева още веднъж споделя местата, където човек може да се зарази с COVID-19 – на масови сбирки като мачове, дискотеки, партита, спортни състезания, сбирки, в болници, на работното си място, при дълги пътувания и в семейството.
„Колегите ми се разболяха на работното си място в болницата, спасявайки живота на пациентите си, а не на стадиона, на круиз или в дискотеката. Заразиха и семействата си. Влизате в кабинетите ни, отваряйки вратата със салфетка и с ръкавици и не смеете да седнете на стола от страх да не се заразите. Колегите ми прекарват в тази среда по 12 часа, а някой и по няколко седмици. Често пъти сами си чистят и дезинфекцират кабинетите, отделенията и линейките, защото не достигат хора.“
„Търсите лекар с повод и без повод, като понякога се преглеждате в няколко болници в рамките на един ден, за да съберете повече мнения. Преминавате към саморазправа, когато се наложи да почакате, независимо, че виждате колко сме претоварени.“
Специалистът споделя, че колегите й са потърсили помощ непосредствено преди да се влошат. По думите й дори са се самолекували, за да не претоварят системата. Потвърждава, че са имали придружаващи заболявания, но изтъква, че са можели да остареят с тях.
„Те обичаха Живота и въпреки това го загубиха заради вас! Не напуснаха, не се скриха в домовете си, като вас! Те бяха в линейката, в кабинета, в отделението, като стотици мои други колеги в момента.“
Доктор Кателиева обяснява, че е пуснала публикациите без да е целяла да добавя излишен трагизъм в и без това трагичната обстановка, а от уважение и заради мъка.
„Защото съм един от тях, редник който се среща вече четвърти месец очи в очи с заразата. Написах ги като предупреждение към колегите си, да се пазят Написах ги като вик за помощ, който няма кой да чуе! Към дата 4.07. в България има заразени от COVID-19? 158 лекари, 163 сестри, 75 санитари, 5 фелдшери и 44 друг немедицински персонал. Общо 445, от които 4 лекари и 1 фелдшер загубиха Живота си. Стотици се лекуват, като някои минаха и минават през ада на Интензивните отделения, стотици носят последиците на пораженията от болестта като дихателна недостатъчност, депресии и т.н. Не се знае кога ще спре тази пандемия, докога ще има пикове и колко вълни ще има през следващите месеци, а защо не и години. Истинските пандемии от Средновековието са продължавали години.“
Лекарката споделя, че е бясна от ширещата се пошлост и злонамереността към професията й и смята, че е равносилно с подигравката на DJ COVID-19 в дискотеката в Благоевград. В края на текста си призовава:
„Спрете с клеветите и лъжите, ако не сте достатъчно хора за да изкажете съболезнования, да засвидетелствате уважение, поне млъкнете!“