Атаката срещу Доналд Тръмп всява страх в Европа

Политици от цяла Европа следят трескаво разследването на атаката срещу Тръмп

0
75
Доналд Тръмп
Снимка: Pixabay

В момента в цяла Европа политици от всички страни следят трескаво разследването на атаката срещу Доналд Тръмп, обзети от страх и тревога, пише „Politico“. Това, което мнозина усещат е нарастващата опасност в собствените им страни. Докато континентът се опитва да разбере колко близо е бил Тръмп до смъртната опасност, посланието на европейските лидери е ясно – щом това може да се случи в Америка, то може да се случи и тук.

Във Франция лидерката на крайната десница Марин Льо Пен заяви, че опитът за убийство на бившия държавен глава е символ на насилието, което подкопава демокрациите, като предупреди в социалните мрежи, че собствената ѝ страна също не е в безопасност от това насилие.

Джорджа Мелони, министър-председателка на Италия, заяви, че навсякъде по света има граници, които никога не бива да се преминават, като допълни: „Това е предупреждение към всички, независимо от политическата им принадлежност – трябва да възстановим достойнството и честта на политиката.“

За много европейски политици опитът за покушение срещу Тръмп беше възприет не само като предупреждение за това, което може да се случи, но и като напомняне за това, което вече се е случило на един континент, където насилието и политическите убийства вече не са нещо необичайно. През май словашкият министър-председател Роберт Фицо беше тежко ранен, след като беше прострелян няколко пъти при явно политически мотивирано нападение. Миналия месец датската министър-председателка Мете Фредериксен беше нападната от агресивен мъж, докато се разхождаше из центъра на Копенхаген.

Напоследък в Германия също се наблюдават множество насилствени нападения срещу политици, сред които Матиас Еке, водещ кандидат на социалистите за изборите за Европейски парламент през юни, който беше хоспитализиран, след като беше нападнат, докато разлепваше плакати за предизборната си кампания.

През последните осем години в Обединеното кралство са убити двама действащи членове на парламента. Лейбъристката депутатка Джо Кокс беше убита през 2016 г. от неонацист по време на кампанията за референдума за ЕС, а депутатът от Консервативната партия Дейвид Амес беше намушкан с нож от симпатизант на групировката „Ислямска държава“ по време на среща с избиратели през 2021 г. След напрегнатите парламентарни избори в страната, проведени този месец, говорейки часове преди атаката срещу Тръмп през уикенда, председателят на Камарата на общините Линдзи Хойл разкри, че единственото нещо, което го държи буден през нощта, е тревогата за опасността от убийство и на други членове на политическия елит. Вчера той сподели, че е написал писмо до Тръмп в знак на солидарност, в което твърди открито, че светът е във война с екстремисти, които не вярват в демокрацията.

Защита

Срещата на върха на Европейската политическа общност (ЕПК), която се провежда тази седмица в двореца „Бленхайм“ в Южна Англия, дава възможност на европейските лидери да изразят категоричната си позиция срещу политическото насилие след опита за убийство на Доналд Тръмп. Лидерите на 47 европейски държави ще се съберат Обединеното кралство в четвъртък.

Киър Стармър, новият британски министър-председател от Лейбъристката партия, ще бъде домакин на срещата, като темата за дискусии на една от трите кръгли маси на ЕПС ще бъде посветена на „защитата и гарантирането на демокрацията“. Министерството на вътрешните работи в страната вече е започнало обстойно разследване на организационния процес на кампанията за парламентарните избори, за да провери задълбочено естеството на заплахата, пред която са били изправени кандидатите, и нивото на защита, което са получили.

„Позорните сцени, които видяхме в някои райони по време на тази предизборна кампания, не трябва да се повтарят,“, заяви министърката на вътрешните работи на Обединеното кралство Ивет Купър.

Някои европейски държави вече въведоха нови закони за защита на политиците от нарастващата заплаха. Миналия месец след опита за убийство на министър-председателя Фицо словашките законодатели приеха ново законодателство, което забранява провеждането на събирания в близост до домовете на политици или до седалищата на правителството. По-рано тази година правителството на Обединеното кралство обяви, че ще бъдат отпуснати допълнителни средства в размер на 31 млн. лири за осигуряване на сигурността на депутатите. Въпреки тези мерки, за много от водещите политици заплахата остава съвсем реална и сериозна.

Герт Вилдерс, лидер на нидерландската крайнодясна „Партия на свободата“, който от години насам е под денонощна охрана заради смъртни заплахи, написа в профила си в приложението X: „Това, което се случи в САЩ, може да се случи и в Нидерландия. Не го подценявайте.“

Енергийни лидери обсъждат декарбонизация и климатична неутралност до 2050 година

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments