Атаката в Германия е последното доказателство, че в страната има сериозен крайнодесен проблем

0
163
Германия
Снимка: Pixabay

Германия има нарастващ крайнодесен проблем. Смъртоносната терористична атака в Ханау ясно показва това, пише „BBC“.

Канцлерът Ангела Меркел заяви, че стрелецът, заподозрян в убийството на 10 души – девет от които са с „имигрантски произход“, изглежда е действал по „десни екстремистки и расистки подбуди“. От Прокуратурата обясниха, че той е публикувал ксенофобски теории за конспирация онлайн, за които се смята, че имат крайнодесен произход.

Масовата стрелба в Ханау беше третата смъртоносна атака в Германия за тази година, свързана със заподозрени с десни политически възгледи. До този момент безброй други заплахи и атаки са били осуетени.

Според експерти скорошното нарастване на насилствените атаки, идващи от хора с десни политически убеждения върви ръка за ръка с нарастващия успех на партията „Алтернативна Германия“, която през 2017 г. стана първата крайнодясна партия, спечелила места в германския парламент от почти 60 години насам.

„Алтернативна Германия“, като крайно дясна партия, насърчава апокалиптичната крайно дясна идеология, създава обстановка на надвиснала заплаха, която трябва да бъде овладяна по всеки възможен начин“, заяви Ян Ратие, политолог в Берлин, който ръководи образователни проекти и изследва десния екстремизъм, расизъм и антисемитизъм.

„По своята същност те популяризират едни и същи разкази, които се разпространяват в крайнодесните конспиративни групи и според които белите хора се изтребват чрез миграцията или други подобни процеси и че трябва да се действа. Сега е моментът или всички ние ще загинем.“

От партията побързаха да отрекат всякакъв вид участие в атаките. Йорг Майтхен, федералният говорител на партията, заяви, че нападението в Ханау не е „нито десен, нито ляв терор, а неадекватен акт от страна на един луд“.

„Всяка форма на политизация на този ужасен акт е цинична грешка. Вместо това всички хора у нас трябва да скърбят за загубата на жертвите заедно с техните близки“, каза той в официалния си профил в Twitter.

Според Дюр, последните проучвания показват, че хората, които може би винаги са вярвали в крайнодясната идеология, сега се „активират“ заради смяната на основната политическа сила в страната.

„Виждаме, че на политическата сцена, в парламента имаме хора, които са по-агресивни. Същата битка се води и по улиците, където имаме хора, които изпитват нужда да действат по този проблем“, каза тя.

В момента „Алтернативна Германия“ е най-голямата опозиционна партия в парламента. До голяма степен усилията й са фокусирани върху отхвърлянето на миграцията и исляма, като насочва яростта си към бежанската политика на канцлера Ангела Меркел. В щата Хесен, където в сряда се случи нападението, партията е спечелила 13% от гласовете на регионалните избори 2018 г., спрямо 4% през 2013 г.

Саймън Корнуол, експерт по екстремизъм и сътрудник от Германския институт по радикализация и проучвания за радикализация, заяви, че дори партията да иска да се дистанцира подобни атаки, тяхната идеология се следва от хора, които биха могли да атакуват и по други причини.

„Докато преди на такива хора се е гледало като на луди, които излизат на улицата и стрелят безразборно, то сега се смята, че го правят заради политическата реторика, която четат онлайн, като самите те казват, че имат усещането, че са в опасност“ – каза той.

Десният екстремизъм е във възход

Германската служба за защита на конституцията предупреди през юни миналата година, че десният екстремизъм е в подем в Германия. Тя предупреди още, че изглежда десните екстремисти са в готовност да използват насилие.

В последния доклад на службата относно екстремизма се казва, че властите са били наясно, че има поне 24 100 души, които са били активни в различни крайнодесни организации. Добавя се още, че повече от половината от тях са определени като насилници и че в края на 2018 г. около 910 привърженици на крайнодесните убеждения в Германия са получили разрешения за оръжие.

Докладът също така посочва, че разпокъсаността на крайнодясната политическа сцена свидетелства за голямата опасност от атаки от страна на хора, които действат неорганизирано на своя глава, без до този момент да са били известни на властите.

Такъв изглежда е бил и случаят със заподозрения убиец от Ханау. Министърът на вътрешните работи на Хесен Питър Бейт потвърди, че заподозреният няма криминално досие, но е качвал „ксенофобски“ материали в уебсайта си.

Ян Ратие заяви, че онлайн радикализацията е нарастващ проблем:

„На количествено ниво можем да видим, че количеството расистки, антисемитски, (хомофобски) и трансфобични коментари в интернет, а също така и антифеминистката реторика, нарастват значително в Германия, както и в много други западни страни“.

„В Германия има много силно насаждане на десния тероризъм, който е по-традиционно фокусиран в организации с ясни връзки с неонацизма … Сега и онлайн радикализмът се разпространява като култура в Германия“, каза той.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments