Агресивният отговор на Доналд Тръмп по повод четвъртото му обвинение в сериозно престъпление, отправено в рамките на пет месеца, следва стратегията, която той отдавна използва срещу свои юридически и политически опоненти, а именно непрестанни нападки, често подплатени с груб език, който е или откровено расистки, или е кодиран по начин, който се харесва на расистите.
Бившият президент е използвал термини като „животно“ и „бесен“, за да опише чернокожи окръжни прокурори. Той дори е обвинявал самите чернокожи прокурори, че са „расисти“. Освен това, Тръмп си позволява да отправя неподкрепени с доказателства твърдения за личния живот на магистратите, а в своята платформа за социални медии, известна под името „Truth Social“, той понякога използва термини, които се римуват с расови обиди, докато някои от поддръжниците му публикуват яростни расистки изявления.
Тази реторика напомня за склонността на Тръмп да използва кодирани расови послания като сигнал към поддръжниците си – подход, който той прилага в продължение на няколко десетилетия насам, докато се развива от магнат в сферата на недвижимите имоти в Ню Йорк до телевизионна риалити звезда и в крайна сметка до президент на САЩ. Дори и да не използва директни обиди на расистка основа, езикът му напомня за историята на Америка, в която чернокожите са представяни като непълноценни хора.
„Той използва този исторически расистки език, който е бил обиден и оскърбителен, както и темата за подчиняването на чернокожите, прилага го в съвременното обществено пространство и наистина разбулва тази история,“, твърди Бев-Фреда Джаксън, професор по обществени въпроси в Американския университет.
Това е една добре позната стратегия на Тръмп, но последните му коментари идват в особено деликатен момент. В личен план споразумението, подписано вчера от адвокатите на бившия лидер и окръжния прокурор на окръг Фултън Фани Уилис, налага ограничения върху методите му за комуникация, включително изявленията му, публикувани чрез социалните медии. Причината за това решение се дължи на факта, че в по-широк план експертите се опасяват, че изказванията на Тръмп биха могли да насърчат язвителните коментари в интернет, както и насилието.
„Това превръща интернет в по-опасно място. Нужен е само един разгневен човек с оръжие, за да направи нещо ужасно. И честно казано, това е видът насилие, от който се притеснявам най-много.“, предупреждава Хайди Бейрич, съоснователка на Глобалния проект срещу омразата и екстремизма.
Неотдавнашните инциденти действително подчертават основателността на тези опасения. Заплахите към хора, замесени в делата на Тръмп, са в основата на арест в Тексас и убийство, извършено от членове на ФБР в Юта.
Говорителят на Тръмп Стивън Чунг отхвърли идеята, че бившият президент напада хора на расистка основа, като в изявление, изпратено по имейл, той заяви, че Тръмп „няма нито една расистка костица в тялото си и всеки, който твърди обратното, е расист и фанатик“.
„През 2020 г. той събра рекорден брой гласове от избиратели от етническите малцинства, а през 2024 г. този брй ще бъде още по-голям,“, допълни Чунг.
Още преди миналата седмица Тръмп да бъде обвинен в Джорджия в множество престъпления, свързани с усилията му да осуети резултатите от изборите през 2020 г., дни наред той отправяше остри критики срещу прокурора по делото с неоснователни обвинения и нападки, свързани с расата му. Той написа онлайн, че Уилис е „бясна партизанка“, като наред с това твърдя без доказателства, че тя е крила връзка с член на банда, когото е преследвала по съдебен ред. В отговор на това прокурор Уилис нарече тези твърдения „обидни и неверни“. Тръмп на свой ред отправи обвинения, че Уилис, първата чернокожа жена, заемала тази длъжност, е „расистка“ и използва обвинението с цел „измама“.
Коментарите и действията на бившия президент по отношение на цветнокожите граждани на САЩ са обект на критики от десетилетия насам. През 1989 г. Тръмп публикува призиви на цяла страница в различни вестници, в които настоява петима чернокожи и латиноамериканци, обвинени и в крайна сметка осъдени за изнасилване, да получат смъртно наказание.
Малко преди да бъде избран за президент през 2016 г., Тръмп нарече родения в САЩ окръжен съдия Гонсало Куриел „мексиканец“. Той заяви без доказателства, че Куриел е в конфликт на интереси по отношение на усилията на Тръмп да „построи стена“ на южната граница на САЩ. Докато заемаше поста, той заяви, че четири цветнокожи жени, които са членове на Конкреса, трябва да се върнат в „разбитите и пълни с престъпност“ страни, от които са дошли, като пренебрегна факта, че всички жени са американски гражданки, а три от тях са родени в САЩ. Докато беше президент, Тръмп често използваше вулгарен език, за да зададе въпроса защо САЩ трябва приемат на територията си още имигранти от Хаити и редица бедни страни в Африка.
Други съвременни публични личности също са използвали кодиран език относно расизма. В тържествена реч от 1996 г., посветена на законопроект за престъпността, тогавашната първа дама Хилари Клинтън описва младите хора в престъпните банди като „опасни хищници“. Впоследствие тя заяви, че съжалява за използването на този термин. Малцина съвременни политически лидери на нивото на Тръмп обаче имат зад себе си последователен модел на използване на подобен расистки език и метафори. Тревожното в случая е, че съществува риск подобни коментари да насърчат извършването на престъпления от омраза и упражняването на насилие.