Министърът на вътрешните работи Атанас Илков взе участие в състоялото се днес в Люксембург редовно заседание на Съвета „Правосъдие и вътрешни работи“. В рамките дискусията за общото състояние на Шенгенското пространство той открои темата за сигурността и справянето с предизвикателствата:
„Силните външни граници изискват ефективно сътрудничество със съседните трети страни в областта на превенцията на нелегалните влизания и борбата с мрежите за контрабанда на мигранти, както и адекватно европейско финансиране за държавите на предна линия, които основно поемат товара да охраняват шенгенските външни граници.“
Пред колегите си от ЕС българският вътрешен министър представи актуална информация за ситуацията в страната ни.
„Средата за сигурност в България остава непроменена след премахването на проверките по вътрешните въздушни и морски граници. Запазва се тенденцията на намален миграционен натиск, като в сравнение с миналата година отчитаме 71% спад на опитите за незаконно преминаване на границите. Връщанията са двойно повече през настоящата година спрямо предходната“, информира той и отбеляза ключовото значение на предприетите мерки на национално ниво за укрепване на капацитета за охрана на границите, за превенция на първичните и вторични движения и за борба с организираната престъпност.
В този смисъл министър Илков изтъкна отличното сътрудничество на страната ни с ЕК, с европейските агенции и с правоохранителните органи страните от ЕС, Турция и Сърбия. Отчитайки постигнатите важни успехи, той изрази увереност, че ще има скорошно решение на Съвета за премахване на контрола и по сухоземните граници предвид факта, че България изпълнява ангажиментите си към сигурността и функционирането на Шенген.
Политиката на ЕС в областта на връщането също бе във фокуса на вътрешните министри. С оглед повишаване на ефективността и предвид съвременните предизвикателства България подкрепи ревизиране на правилата: За да бъде работещ, механизмът се нуждае от единен европейски подход, подчерта министър Илков.
Вътрешните министри обмениха мнения относно отражението на външните конфликти. Министър Илков сподели с колегите си, че към момента не е идентифицирана непосредствена заплаха за националната сигурност на България, свързана със ситуацията в Близкия изток. Независимо от това са предприети превантивни мерки.
„Извършваме постоянен мониторинг на ГКПП и зелена граница, не отчитаме повишен миграционен натиск от зоната на конфликта, но хуманитарната криза носи риск от потенциалното му увеличаване. Поддържаме активна комуникация със службите за сигурност в страната, както и с международни партньори. Продължава и резултатното сътрудничество между киберзвената на България и Украйна за адресиране на дезинформация и хибридни заплахи“, уточни министър Илков и в заключение потвърди готовността на страната ни за диалог и взаимодействие с всички партньори.
Цоков: През 2024 година за първи път средствата за висше образование надхвърлиха 1 милиард лева