Атанас Пеканов: България трябва възможно най-скоро да влезе в еврозоната

0
48
Атанас Пеканов
Атанас Пеканов. Снимка: Атанас Пеканов, Фейсбук

Трима членове на служебното правителство – вицепремиерът Атанас Пеканов, министърът на образованието и науката проф. д-р Сашо Пенов и министърът на електронното управление Георги Тодоров, уважиха отбелязването на 120-годишнината от създаването на най-старата икономическа катедра у нас. Тържественото заседание на катедра „Икономика“ на Стопанския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ се проведе в Аулата на висшето училище, съобщиха от ведомството. Там бяха представени резултатите от научно изследване за предизвикателствата пред България и ефектите върху българската икономика от присъединяването ни към еврозоната.

Сред официалните гости на събитието бяха и членът на УС на БНБ Илия Лингорски, ръководителят на Представителството на ЕК у нас Цветан Кюланов, рецензентът на монографията проф. д-р Ваня Иванова и д-р Димитър Бранков от БСК.

България трябва да продължи пътя и да влезе възможно най-скоро в еврозоната, заяви вицепремиерът Атанас Пеканов след представянето на монографията: „Предизвикателства пред българската икономика по пътя към членство в еврозоната“, издадена специално за юбилея. По думите му най-важното предимство от присъединяването ни към еврозоната е, че България ще участва във вътрешния кръг за вземане на решения в най-големия икономически съюз в света и във втората най-често използвана валута в света. Има притеснения за евентуален инфлационен натиск, който не е обоснован от опита на другите страни. Приемането на еврото би довело до 0,2-0,4 % инфлация, което не може да ни притеснява, добави Пеканов.

В приветствието си към участниците в събитието Илия Лингорски, член на УС на БНБ, заяви, че монографията е забележителен комплексен труд и най-задълбоченото академично изследване по темата през последните години – в този ключов етап от развитието на страната и на Европейския валутен съюз тя ще е източник на всички ангажирани с процеса на присъединяване ни към еврозоната. Приемането на еврото е изключителна, историческа възможност за икономиката на страната и изисква консолидиране на всички, които имат отношение по този въпрос, каза Лингорски.

„Време е темата за приемането на еврото да излезе от академичните дискусии и да премине към по-широкото обсъждане“, каза Цветан Кюланов, ръководител на Представителството на ЕК у нас.

Според него смяната на лева с евро спестява разходи, лихви и ресурси на домакинствата, въпреки че много от хората все още не разбират всички ползи от присъединяването ни към еврозоната. В ЕК сме готови да помогнем на правителството да разясни всички предимства от въвеждането на общата европейска валута. Няма опасност от инфлация, каза Кюланов и добави, че България вече е достатъчно готова да приеме еврото и да продължи с реалната конвергенция на икономиката.

В събитието участваха учени и експерти, сред които представители на БАН, работодателските организации, бивши възпитаници на Стопанския факултет и други. Поднесени бяха приветствия от името на Президента на Р България, МТСП, КФН, КЗК, Столичния общински съвет Асоциацията на индустриалния капитал, Съюза на икономистите в България, КНСБ, Ректора на Софийския университет, висши училища от страната и други.

По време на тържественото заседание бяха връчени и плакети на бившите декани на Стопанския факултет и ръководители на катедра „Икономика“ за приноса им в развитието на академичното звено.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments