Първите плащания по Плана за възстановяване и развитие ще бъдат застрашени, ако не се сформира стабилно правителство. Това заяви пред „bTV“ служебният вицепремиер Атанас Пеканов.
Той смята, че въпросът за забавените авансови плащания наистина е проблемен. От голямо значение в макроикономически план е дали тези пари ще дойдат в страната ни до октомври-ноември. Точно през есента средствата ще бъдат необходими, тъй като за момента икономиката у нас е в етап на възстановяване и въпросните финанси не са толкова нужни, колкото ще бъдат идните месеци.
Конкретни реформи, които трябва да бъдат реализирани, имат пряка обвързаност с парите от Плана. Ако допуснем, че тяхното случване не стане факт, то и средствата няма да стигнат до нас, отбеляза Пеканов.
По негови думи досегашните методи за следене на изпълнението на проектите са били надградени. Предстои всички проекти и тяхното изпълнение ще бъдат публикувани в информационен сайт. Така от Брюксел ще могат да следят нещата отблизо и на тази база да преценят дали да дадат, или да задържат парите.
„Заложихме една стъпка към повишаване на отчетността на главния прокурор. Трудно е да се залагат стъпки от служебното правителство, защото ние не можем да обещаем законови промени от бъдещ или сегашен парламент, ако те не ни кажат на какво са готови“, коментира още вицепремиерът във връзка с някои от промените в документа.
От особена важност е да се акцентира върху това, че столицата трябва да получава по-малка част от европейските средства, убеден е Атанас Пеканов. Целта на тези финанси не е да се засилва дивергенцията в държавата.
Пеканов подчерта, че такива индикации има и от страна на Евросъюза. От там са намекнали, че не е редно всички пари да се наливат за софийското метро например.
Служебният вицепремиер отчете както плюсовете, така и минусите при едно евентуално приемане на еврото като основна парична единица у нас. Сред положителните страни е това, че ще се повиши доверието в родната икономика. Негативите са значително по-малко, понеже страната ни вече е вързана към европейските парични знаци чрез валутния борд.
Най-сериозен е рискът за уязвимите групи, онези хора, които се намират в по-отдалечените места, както и за възрастните. За тях това може да представлява известен шок.
„Ще им трябва информационна кампания, мониторинг на цените, така че когато се случи преизчисляването фирмите да не злоупотребяват по някакъв начин“, уточни заключително Пеканов.