По две от точките в Плана за възстановяване и устойчивост все още се правят подобрения. Те са в сферата на върховенството на закона и в тази на енергетиката. Това заяви служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
Той каза пред „БНТ“, че има забавяне в Плана, но от Брюксел винаги са давали предпоставки да се смята, че е по-добре той да бъде експертен, отколкото прибързано скалъпен.
Пеканов смята, че ангажиментът трябва да бъде по-висок при разглеждането на въпроса за въглищните региони.
Въпреки усилията на служебния кабинет, неговото време на управление е крайно ограничено и Пеканов не би могъл да поеме ангажимент, че в идните 2-3 години ще се случи реформа в законовата система.
Служебният вицепремиер каза, че няма как да даде обещания на институциите в Европа, защото носители на тези промени ще бъдат депутатите. Именно с тях трябва да бъде постигнат консенсус – „за да изпратим плана, те трябва да го консултират това“.
Атанас Пеканов допълни още, че е напълно отворен за дискусии с различните народни представители и вярва, че с добрия подход, който има, ще се реализира адекватна приемственост с редовното правителство.
Направени са няколко важни реформи в Плана за възстановяване и устойчивост. Една от тях е създаването на Комисия за енергиен преход към климатична неутралност. Цел, към която върви цяла Европа.
Заложен е и проект за медицински хеликоптери, които да оказват помощ по въздух. Фокус е здравеопазването, но на практика проектът може да бъде допълнен и с летателни машини, които да са в полза на страната при случаи на пожари и други бедствия.
Комплексен център за управление и мониторинг на рисковете е един от 11 нови проекта. В него ще бъде изнасяна информация в реално време за опасности от различен характер – наводнения, изсичане на гори, неправомерни действия, пожари и други.
Пеканов е убеден, че през годините страната ни е поставяла редица социални въпроси на последно място в приоритетите, но сега „с Министерство на труда и социалната политика в рамките на Плана се въвежда реформа, която да засили социалното включване, социалната сфера, индексиране на подпомагането на най-социално изключените“.
Планът бе критикуван заради това, че не е бил съгласуван с най-голямата парламентарна група. Нуждата да се реагира в кратък срок обаче, подчерта служебният вицепремиер по управление на европейските средства, е изключила опцията той да бъде отворен за преработка за всички партии. В противен случай не би могло да се стигне до завършения му вид.