„Правя паралели с 48-ото Народно събрание и си спомням как започна животът на 49-ото Народно събрание – с много сериозни разговори и нападки при стартирането, наблюдаваме сходна ситуация в местния парламент в София. Но с тази разлика, че местният парламент не е с толкова висока политическа отговорност, колкото е парламентът. Така че имат възможността да си позволят да забавят още работата на Столичния общински съвет.“
Това коментира пред Искра.бг политологът Атанас Радев по повод патовата ситуация в Столичния общински съвет, където все още не може да бъде избран председател и местният парламент на София реално да заработи. Според него януари месец е възможно това да се случи, защото отношенията между коалиционните партньори на местно ниво са много противоречиви.
„Отношенията, които имат на местно ниво, са с много различен характер, защото там преобладава ситуацията от 47-ото Народно събрание, когато обединението беше всички за промяна, всички срещу статуквото. Но в тази ситуация, предвид и ситуацията с Паметника на Съветската армия, вратите с БСП са затворени“, обясни още експертът.
Той припомни, че седмица преди стартирането на акцията по демонтажа Ваня Григорова заяви, че има точки и приоритети за живота в София и за какво могат да преговарят. Но ситуацията няколко дни по-късно се промени с решението за събарянето на Паметника на Съветската армия.
„Дали коалиционните партньори „Продължаваме промяната – Демократична България – Спаси София“ не се опитват отново да се тласнат в коалиция с БСП, или лостовете, които има ГЕРБ се оказват много силни и биха могли да предотвратят една такава коалиция“, посочи още Радев.
Той коментира и лансираната от ПП-ДБ-Спаси София идея за временен председател, като той го сравни с ротацията в държавното управление и посочи това не е изненада. Но:
„Дали това може и има воля да се случи е един друг въпрос, защото за да се управлява Столичния общински съвет е необходимо мнозинство. Може да има плаващи мнозинства или ясна политика, която да се упражнява. Големият въпрос е, че кметът Васил Терзиев в подобен тип ситуации играе много сериозна роля при структурирането на мнозинството. Но тази двуполюсност при неговия избор това поставя по-скоро трудната възможност той да структурира мнозинство около себе си, защото са затворени вратите от останалите кандидати. Освен това в рамките на кампанията се говореше много остро между самите политически субекти“.
От своя страна ГЕРБ-СДС се обявиха за подписването на коалиционно споразумение и според Атанас Радев това се дължи на поуката, която са си взели от правителството Денков-Габриел:
„Това ги постави в неудобна ситуация. Разликата в местния парламент е, че властта е стабилна. Това им поставя възможността да изискват подобен тип коалиционно споразумение, в което да има ясни точки и приоритети и поле за действие.“
Политологът подчерта, че лично той е привърженик на това да има разписано и подписано коалиционно споразумение, но не очаква това да се случи, защото „Продължаваме промяната“ са отказали да го направят на национално ниво и не вярва да има подобна развръзка и на местно ниво, особено в София, битката за която беше толкова важна.
„По-скоро могат да влязат в ситуацията отново на временен председател и на базата на това да се взимат решения адхок и това да не позволява блокиране на работата на общинския съвет. Предвид отсъствието на ясно коалиционно споразумение, това им дава възможността да бъдат много по-гъвкави“, обясни още Атанас Радев.