Атанас Зафиров: „Хазартната зависимост е въпрос на сигурност – и държавата трябва да действа“

Хазартът вече не се случва само в залите. Той е в телефона, в игрите, в социалните мрежи, посочи вицепремиерът

0
20
Форумът
Форумът. Снимка: МС

„Българската държава трябва да предприеме конкретни действия за справяне с хазартната зависимост и нелегалния онлайн хазарт, разглеждайки проблема като част от съвременната политика по сигурност.“

Това стана ясно по време на междуинституционална среща, която беше открита от заместник министър-председателя Атанас Зафиров, с участието на всички ключови институции, от които зависи реалната промяна.

„Хазартът вече не се случва само в залите. Той е в телефона, в игрите, в социалните мрежи. И зад тази фасада стои добре организирана система, която се стреми да създава зависимост – особено сред младите хора“, подчерта Зафиров.

В срещата участваха д-р Цветеслава Гълъбова – директор на ДПБ „Св. Иван Рилски“, социалният антрополог Харалан Александров, заместник-министърът на вътрешните работи Филип Попов, представители на Министерството на младежта и спорта, експерти по киберсигурност, Националната агенция за приходите, ГДБОП, депутати, както и специалисти от образователната и здравната система.

Форумът
Форумът. Снимка: МС

Общата картина, очертана по време на дискусията, е повече от тревожна: все по-млади хора – включително деца – се въвличат в хазартни практики чрез мобилни приложения, онлайн игри и социални мрежи.

„Много от тези игри се случват в сивата или направо в тъмната зона на интернет – без контрол, без правила, без защита“, подчерта Зафиров.

Бяха обсъдени конкретни мерки – от законодателни промени и по-строг дигитален контрол до национални програми за превенция, образователни кампании и достъпна психологическа подкрепа за засегнатите и техните семейства. Зафиров настоя за координация и ясно разпределение на отговорностите между институциите.

„Трябва да изградим система, която не просто реагира, когато е късно, а действа превантивно – открива риска рано, ограничава достъпа и подкрепя семействата, преди да се стигне до срив“, посочи той.

Като страна, която от 1 януари 2026 г. ще поеме председателството на Дунавската стратегия и ще ръководи политиката по сигурността в рамките ѝ, България има възможност да зададе тон по теми, които дълго са оставали извън светлината на прожекторите. 

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments