Атентатор самоубиец уби 28 души и рани 150 в джамия в Северозападен Пакистан

0
36
Пакистан - флаг.
Пакистан - флаг. Снимка: Пиксабей

Днес атентатор се самоуби в джамия в полицейски комплекс в северозападния пакистански град Пешавар, убивайки най-малко 28 души и ранявайки около 150 богомолци, повечето от които полицаи. Това обявиха официални лица, цитирани от „Асошиейтед прес“.

Атентатът предизвика осъждане в цялата страна от опозиционни политически партии и правителствени служители. Гулам Али, губернаторът на провинция Хайбер Пахтунхва, където Пешавар е столица, коментира, че има опасения, че броят на жертвите може да нарасне още повече.

Повечето от жертвите са полицаи и полицейски служители – набелязаната джамия се намира в разтегнат комплекс, който също служи като полицейски щаб на града. Полицията каза, че между 300 и 350 богомолци са били в джамията, когато атентаторът е взривил експлозивите си.

На момента никой не е поел отговорност за бомбения атентат, потвърди Садик Хан, високопоставен полицейски служител в Пешавар, но пакистанските талибани са били обвинявани в подобни самоубийствени атаки в миналото.

Полицейският комплекс се намира в зона с висока степен на сигурност в Пешавар, заедно с няколко правителствени сгради и не е ясно как атентаторът е успял да проникне толкова дълбоко в зоната незабелязан.

Ударът от експлозията срути покрива на джамията, който се срути и рани много хора, според Зафар Хан, местен полицейски служител.

Оцелелият, 38-годишният полицай Меена Гюл разказа, че е бил в джамията, когато бомбата е избухнала. Той каза, че не знае как е оцелял невредим. Той можел да чуе викове и писъци, след като бомбата избухна, уточни Гюл.

Спасителите се опитваха да премахнат купища отломки от територията на джамията и да стигнат до богомолците, които все още са в капан под развалините, каза полицията. В близката болница много от ранените бяха изброени в критично състояние, тъй като броят на жертвите нарастваше.

Премиерът Шахбаз Шариф в изявление осъди бомбения атентат и нареди на властите да осигурят възможно най-доброто медицинско лечение на жертвите. Той също така обеща „строги действия“ срещу тези, които стоят зад атаката.

Бившият премиер Имран Хан също осъди бомбения атентат, наричайки го „терористична самоубийствена атака“ в публикация в Twitter. В платформата бившият премиер написа:

„Моите молитви и съболезнования към семействата на жертвите. Наложително е да подобрим нашето събиране на разузнавателна информация и да оборудваме правилно нашите полицейски сили за борба с нарастващата заплаха от тероризъм.“

Пешавар е сцена на чести атаки на бойци. Пакистанските талибани са известни като Tehreek-e-Taliban Pakistan или TTP и са отделна група, но също и близък съюзник на афганистанските талибани, които завзеха властта в съседен Афганистан през август 2021 г., когато войските на САЩ и НАТО бяха в последния етап на изтеглянето им от страната след 20 години война.

TTP води бунт в Пакистан през последните 15 години, борейки се за по-стриктно прилагане на ислямските закони в страната, освобождаването на техните членове, които са задържани от правителството, и намаляване на пакистанското военно присъствие в бившите племенни региони на страната.

Пакистан стана свидетел на скок на бойни атаки от ноември, когато пакистанските талибани отмениха прекратяването на огъня с правителствените сили.

Примирието приключи, тъй като Пакистан все още се бореше с безпрецедентните наводнения от миналото лято, които убиха 1739 души, унищожиха повече от 2 милиона домове и в един момент потопиха до една трета от страната. Щетите от наводненията възлизат на повече от 30 милиарда долара и властите сега, месеци по-късно, все още се борят да осигурят палатки, подслон и храна за оцелелите.

Изпадналият в парични затруднения Пакистан в момента също е изправен пред една от най-тежките икономически кризи и търси решаваща вноска от 1,1 милиарда долара от Международния валутен фонд – част от неговия спасителен пакет от 6 милиарда долара – за да избегне фалит. Разговорите с МВФ за съживяване на спасителната програма бяха в застой през последните месеци.

Правителството на Шариф дойде на власт миналия април, след като Имран Хан беше свален с вот на недоверие в парламента. Оттогава Хан води кампания за предсрочни избори, твърдейки, че отстраняването му е незаконно и е част от заговор, подкрепян от Съединените щати. Вашингтон и Шариф отхвърлиха твърденията на Хан.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments