АУКУС: Обединеното кралство, САЩ и Австралия сключват пакт за противодействие на Китай

0
42
Преговори
Преговори. Снимка: Pixabay

Обединеното кралство, САЩ и Австралия обявиха сключването на исторически пакт за сигурност в Индо-тихоокеанския регион. Инициативата може да бъде определена като опит за противодействие на Китай. Това ще позволи на Австралия да строи за атомни подводници за първи път, използвайки технология, предоставена от САЩ.

Пактът, известен като АУКУС, ще обхваща и областта на изкуствения интелект, киберсферата и квантовите технологии. Това е най-мащабното партньорство между страните, насочено към отбраната, от десетилетия насам, твърдят анализатори.

През последните години всички западни демократични нации изразиха загриженост относно нарастващата военна решителност на Китай в Индо-тихоокеанския регион. Новото партньорство има за цел да насърчи опазването на сигурността и просперитета в региона, гласи съвместно изявление, отправено от президента на САЩ Джо Байдън, британския премиер Борис Джонсън и австралийския му колега Скот Морисън.

Посолството на Китай във Вашингтон реагира остро, обвинявайки страните в „манталитет и идеологически предразсъдъци, останали от Студената война„. Пактът означава, че Австралия е разтрогнала сделка на стойност 50 млрд. долара, която беше подписала с Франция през 2016 г., за да построи такива 12 подводници.

Какво представлява АУКУС по-конкретно?

Това е най-мащабното споразумение за сигурност между трите държави след Втората световна война, казват анализатори. Въпреки че САЩ, Обединеното кралство и Австралия отдавна са съюзници, сега това споразумение несъмнено формализира и задълбочава сътрудничеството им в областта на отбраната. То ще бъде фокусирано върху военния капацитет, разграничавайки се от единната разузнавателна общност „Пет очи“, в която участват Нова Зеландия и Канада. Пактът ще даде възможност също така и за споделяне на разработки в областта на изкуствения интелект, киберсферата и квантовите технологии.

Това е историческа възможност за трите нации, тъй като чрез съмишленици и партньори те ще могат да защитят споделените си ценности и да насърчат сигурността и просперитета в Индо-тихоокеанския регион.“, гласи част от съвместното им изявление.

Защо точно подводници с ядрен двигател?

Тези подводници са много по-бързи и по-трудни за откриване от конвенционалните флоти. Те могат да останат потопени надълбоко в продължение на месеци, да пътуват на по-дълги разстояния, както  и да превозват по-голямо количество товари. Разработването им в Австралия е от решаващо значение за влиянието на САЩ в региона, твърдят експерти. САЩ споделят своята подводна технология за първи път от 50 години насам. Преди това страната споделяше съвместно разработена технология единствено с Обединеното кралство.

Австралия ще стане едва седмата нация в света, която управлява атомни подводници, след САЩ, Обединеното кралство, Франция, Китай, Индия и Русия. Договорът на страната с Франция, сключен преди няколко години с цел построяване на подводници, не се увенча с особен успех заради забавяния, причинени от изискването на Канбера няколко компонента да се доставят от местни източници.

Сега Австралия официално потвърди, че няма намерение да получава ядрено оръжие.

Каква беше реакцията?

Вчера говорителят на китайското посолство във Вашингтон заяви, че нациите не бива да съставят подобни изолиращи блокове помежду си.

Междувременно Нова Зеландия заяви, че ще забрани на австралийските подводници да навлизат в нейните води съгласно настоящата действаща политика, която не позволява присъствието на подводници с ядрени двигатели. Премиерът Джасинда Ардерн обясни още, че нейната нация не е получила предложение да се присъедини към пакта.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments