Изпълнителните директори на най-големите авиокомпании в страната настояха за „незабавна намеса“ от страна на администрацията на Байдън относно планираното въвеждане на технологията 5G в близост до големите летища. Те предупредиха, че противен случай са възможни сериозни последствия за транспорта и икономиката.
В писмо, получено от „CNN“, представителите на 10-те най-влиятелни американски превозвача поискаха от новия президент да отложи допълнително въвеждането на технологията в близост до летища, на които Федералната авиационна администрация планира да наложи ограничения на полетите след въвеждането на технологията. Авиационният свят се опасява, че сигналите, излъчвани от 5G, ще повлияят на авиационните технологии, включително на радарния висотомер на борда на самолетите.
„Последиците за пътническите и товарните операции, за нашата работна сила и за икономиката като цяло са просто неимоверни. Ако трябва да бъдем честни, националната търговия ще спре.„, гласи част от писмото.
В документа се посочва, че дискусиите между авиокомпаниите и телекомуникационната индустрия продължават. Превозвачите „Verizon“ и „AT&T“, които притежават компанията майка на „CNN“, първоначално отложиха въвеждането на новата технология до януари, а след това се съгласиха на по-ограничени условия за отлагане, насочени към летищата, които изтичат тази седмица. Засега двете компании отказват коментар.
Писмото вече е адресирано до Белия дом, Министерството на транспорта, Федералната комисия по комуникации и Федералната агенция по въздухоплаване. Сред подписалите писмото са членове на асоциацията „Airlines for America“, а именно изпълнителните директори на „Alaska Airlines“, „American Airlines“, „Atlas Air“, „Delta Air Lines“, „Hawaiian Airlines“, „JetBlue Airways“, „Southwest Airlines“, „United Airlines“, както и на авиокомпаниите „FedEx“ и „UPS“. Вчера вечерта представители на ‚United Airlines“ предупредиха за „опустошителните последици върху авиацията„, ако технологията 5G бъде внедрена в района на летищата.
В изявление, отправено вчера вечерта, от Федералната авиационна администрация заявиха, че ще продължат да гарантират безопасността на пътуващите, докато безжичните компании внедряват 5G: „Федералната авиационна администрация продължава да работи с авиационната индустрия и безжичните компании в опит да ограничи свързаните с 5G закъснения и отмяна на полети.„
Някои търговски самолети са разрешени
Федералните власти облекчават някои от ограниченията за търговските самолети, които ще влязат в сила тази седмица, когато новата технология 5G ще бъде пусната в експлоатация. Федералната авиационна администрация съобщи, че е разрешила използването на два радарни висотомера, налични в някои самолети на „Boeing“ и „Airbus“. Според регулатора това ще позволи на много американски търговски самолети да кацат при ниска видимост на някои летища.
Няколко дни преди активирането на технологията, което по план трябва да започне утре, Федералната авиационна администрация оповести, че е отменила ограниченията за около 45% от търговските самолети в САЩ и че около в 48 от общо 88-те засегнати писти ще може да се извършва приземяване при ниска видимост. Сред позволените полети са извършваните със самолетите 737, 747, 757, 767, MD-10 и MD-11 на „Boeing“ и A310, A319, A320, A321, A330 и A350 на „Airbus“.
„Дори и с тези нови разрешение за пътуване полетите на някои летища все още могат да бъдат засегнати. Федералната авиационна администрация също така продължава да работи с производителите, за да разбере как данните от радарния висотомер се използват в други системи за контрол на полета.“, гласи изявление на регулаторния орган.