Министърът на отбраната на Австралия заяви във вторник, за да се закупи сделка за закупуване на подводници за атака на ядрено захранване от Съединените щати е необходима за противодействие на най-голямото конвенционално военно натрупване в региона след Втората световна война, предава „Асошиейтед прес“.
Австралийските служители заявиха, че сделката ще струва до 245 милиарда долара през следващите три десетилетия и ще създаде 20 000 работни места. Това идва в момент, когато Китай бързо изгражда собствените си военни структури.
Министърът на отбраната на Австралия Ричард заяви, че е полагал огромни дипломатически усилия в продължение на месеци преди обявяването на сделката в понеделник, включително да направи повече от 60 обаждания към регионални и световни лидери. Марлес коментира:
„Австралия дори беше предложила да задържи Китай в цикъла. Предложихме брифинг. Не съм участвал в брифинг с Китай.“
Попитан от репортери дали Китай е отхвърлил брифинга или изобщо да даде обяснение, Марлес отговори:
„Не съм наясно с този отговор.“
Без конкретно споменаване на Китай, Марлс изтъкна, че Австралия трябва да реагира на военното натрупване в Тихия океан. Той изрази мнението:
„Неуспехът да го направим ще ни бъде осъден от историята.“
Китай заяви, че сделката представлява сериозни рискове за ядрено разпространение и стимулира надпреварата за оръжие.
„Призоваваме САЩ, Великобритания и Австралия да се откажат от манталитета на студената война и играта с нулева сума, вярно изпълняват своите международни задължения и правят повече, за да допринесат за регионалния мир и стабилност“, заяви говорителят на министерството на външните работи Мао Нинг по време на ежедневния брифинг в четвъртък.
Марлс потвърди, че Австралия възнамерява да увеличи военните си възможности и да харчи повече за отбрана в бъдеще, нещо, за което искаше да бъде прозрачно. Той допълни:
„Знаете ли, нашата загриженост за други военни натрупвания е, че те се случват по начин, който е непрозрачен и където съседите са оставени неспокойни защо това се случва. Ето защо ние стигнахме до такива усилия, за да изясним точно защо предприемаме стъпките, които предприемаме.“
Президентът на САЩ Джо Байдън обяви сделката в Сан Диего заедно с австралийския премиер Антъни Албанезе и британския премиер Риши Сунак. Албанезе тогава коментира, че споразумението „представлява най-голямата единична инвестиция в способността на отбраната на Австралия във цялата ни история“.
Австралия купува три и евентуално до пет лодки от клас Вирджиния като част от сделката. Съгласно така нареченото партньорство AUKUS, във Великобритания ще бъде изградено бъдещо поколение подводници и в Австралия с американската технология и подкрепа. Страната изчислява, че сделката ще ѝ струва между 268 милиарда и 368 милиарда австралийски долара (178-245 милиарда долара).
Байдън подчерта, че корабите няма да носят ядрени оръжия от всякакъв вид. Албанезе обясни, че не смята, че сделката ще засили отношенията му с Китай, за която той отбеляза, че се е подобрил през последните месеци.
Сделката за тайно посредничество на AUKUS включва анулирането на австралийското правителство на договор за 66 милиарда долара за изграден френски флот от конвенционални подводници, който предизвика дипломатически ред в Западния съюз, който отне месеци, за да се поправи.
Във вторник Марлес изглеждаше нетърпелив да продължи с това, което вече е запознато. Той обясни:
„В оперативен смисъл ние изграждаме отношенията си с Франция, с много по-сериозно темпо на военни упражнения, с много по-голям достъп до нашите бази на австралийския континент, но и френски бази в Тихия океан и наистина в Индийския океан.“