Лошото време продължава да нанася щети на дългия 1000 км (621 мили) участък от източното крайбрежие на Австралия, водейки след себе си проливни дъждове и необичайно високи приливи и отливи в близките градове, включително Бризбейн и Голд Коуст. Повече от 2000 домове са останали без ток по-рано днес след силен вятър, който е повредил електрическите мрежи.
Регистрирани са приливи и отливи до 8 м (26 фута), които в някои области вече са причинили ерозия на бреговата линия. Спешните служби разкриват, че са получили над 700 обаждания за помощ от вчера насам. Голям брой хора, блокирани заради наводненията, са били спасени, добавиха те, цитирани от „BBC“.
Метеоролозите предупредиха, че през идното лято в Австралия се очаква влиянието на метеорологичното явление „Ла Ниня“, което обикновено причинява повече валежи и тропически циклони. Лошото време, което е налице през последните седмици е нанесло щети на територията на популярни места за почивка като Съншайн Коуст и Гоулд Коуст в Куинсланд, както и Байрън Бей в Нов Южен Уелс. Много плажове са били затворени по-рано днес заради опасните условия. Границата между двата щата в района наскоро е била отворена след дълъг ограничителен режим, свързан с пандемията, а властите са предупредили хората, пътуващи за почивки в края на годината, да бъдат предпазливи.
Днес Австралийското бюро по метеорология отправи сериозни предупреждения за лоши метеорологични условия в обширната крайбрежна зона, простираща се от залива Хърви в Куинсланд до град Тари в Нов Южен Уелс. Засегнатите райони са предупредени за опасно силни ветрове, обилни наводнения и опасен прибой. Местните медии съобщават, че вълните са опустошили голяма част от територията на популярен плаж в Байрън Бей, който до голяма степен вече е бил съсипан от ерозия. В някои места вече са паднали над 400 мм дъжд в рамките на последното денонощие.
„На този етап се очаква проливните валежи да намалеят значително късно във вторник или в сряда сутринта.„, твърдят метеоролозите. Екстремното време не е подминало и остров Фрейзър в Куинсланд – обект на ЮНЕСК. Само преди седмица големи пожари са унижили половината от храстовата растителност на острова.
„Това са динамични метеорологични системи и винаги трябва да очаквате неочакваното.„, заяви говорителят на Австралийското бюро по метеорология – Джъстин Робинсън. Местните жители от субтропичния източен бряг се снабдили домовете си с торбички, пълни с пясък, подготвяйки се за още наводнения. В източната част на Австралия средното ниво на валежите от декември до март през годината, в която е било налице явлението „Ла Ниня“, е с около 20% по-високо от дългосрочните средни стойности, характерни за района, казват експертите.