За първи път от десетилетие насам Австралия увеличава границата за трайна миграция, за да запълни огромния недостиг на работна ръка. През тази финансова година тя ще приеме до 195 000 души – с 35000 повече от обичайно. Пандемията и строгата гранична политика на Австралия задълбочиха сериозно недостига на персонал в много сектори.
Според правителството за попълването на този недостиг са необходими работници от страни като Китай, Индия и Обединеното кралство – основните източници на миграция в Австралия. Понастоящем в цялата страна има над 480 000 свободни работни места, но предвид почти 50-годишно дъно на безработицата, достигнато неотдавна, работодателите изпитват трудности да запълнят липсите. Особено тежко от този проблем са засегнати секторите на хотелиерството, здравеопазването, селското стопанство и квалифицираната търговия.
Недостигът на активно работещи е довел до хаос на летищата, гниене на плодове по дърветата, както и до огромен натиск върху болниците. Това стана ясно на националната среща на високо равнище по въпросите на заетостта, която се проведе тази седмица в Канбера. По повод на това министърът на вътрешните работи Клеър О’Нийл заяви:
„Винаги се фокусираме на първо място върху работните места, заемани от австралийски граждани, но въздействието на пандемията от COVID-19 е толкова силно, че дори и да изчерпим всички други възможности, все още ще ни липсват хиляди работници, поне в краткосрочен план,“.
По официални данни трайната миграция е нараснала до около 190 000 души годишно в средата на 2010 г., като през 2017 г. тази цифра е спаднала осезаемо, тъй като тогава имиграцията се превърна в предмет на политически дебат. Представители на бизнеса и синдикатите, както и политически опоненти, обаче призоваха за приветстването на повече мигранти. Настоящото предвидено увеличение предвижда допълнителни 4700 места за здравни работници и още 9000 други работни позиции за хора, които възнамеряват да се установят в регионалните области на страната. Правителството обяви, че обещава и 36 млн. австралийски долара за допълнителен персонал, който да помогне за преодоляване на огромното изоставане при обработката на визите.
Статистиката показва, че въпреки намалената миграция по време на пандемията, от 2016 г. насам над 1 милион души са се преместили да живеят в Австралия. За първи път преброяването на населението на Австралия показа, че повече от половината от населението е родено в чужбина или има родител, който произхожда от чужбина.