От 19 април жителите на Австралия и Нова Зеландия ще могат да пътуват между двете държави без да се налага да бъдат поставяни под карантина, пише “BBC”. Премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардърн обяви тази нова стъпка във вторник.
От октомври на новозеландските пътници е разрешено да влизат в повечето австралийски щати без карантиниране, въпреки че това не се случва безвъзмездно. Оттогава и двете нации задържат огнищата на COVID-19 и поддържат нивата на заразяване близо 0. Страните затвориха границите си през март миналата година и въведоха задължителна карантина за завръщащите се граждани.
Когато се появят огнища обаче и Австралия, и Нова Зеландия предприемат нужните мерки, като до момента са установявали бързо блокиране, за да спрат разпространението на вируса. Ардерн похвали тези агресивни мерки като ключови за отварянето на балона за пътуване. Тя беше категорична:
“Не съм забелязала и не мога да посоча нито една държава в света, която поддържа стратегия за запазване на своите граници напълно без Covid, като същевременно се отваря за международни пътувания между други държави.”
“Това означава, че в известен смисъл знаете, ние сме водещи в света.”
Австралийският премиер Скот Морисън приветства решението на Ардерн, като същевременно отбеляза, че границата на страната му е отворена за новозеландци вече близо шест месеца. Той заяви:
“Ние гарантираме, че и двете ни страни не са … претърпели същите видове вирусни въздействия, на каквито станахме свидетели в толкова много други страни.”
“Фактът, че сега можем да лавираме с живота отново, ще означава повече работни места, ще означава, че хората се събират отново.”
Австралия е регистрирала 909 смъртни случая от началото на пандемията, докато Нова Зеландия съобщава за 25.
Как би действал балонът?
Нова Зеландия ще доведе до условия на „зелена зона“, подобни на тези, пред които гражданите ѝ ще бъдат изправени, за да влязат в Австралия. Пътниците, чиято крайна дестинация е Нова Зеландия, ще трябва да прекарат 14-те дни преди полета само в Австралия. Екипажите на авиокомпаниите трябва да са работили само по маршрути с нисък риск. Тези със симптоми на настинка или грип няма да имат право да пътуват и всички пътници трябва да носят маски и да предоставят подробности на властите в Нова Зеландия къде ще отседнат.
Ардерн предупреди, че организацията на пътуването може да се промени, „ако има огнище“ – подобно на това, при което Австралия на два пъти за кратко спря пътуванията от Нова Зеландия. Тя обаче допълни, че Нова Зеландия ще разглежда случаите в Австралия „като наш регион, когато вземаме решения за ограничения“.
Ако се появят множество случаи с неизвестен произход, „ние вероятно ще спрем полетите за определен период от време“, добави тя. Могат да бъдат включени и други условия за пътуване, сред които тестове преди заминаването за хора от засегнатите райони. Ардерно беше категорична:
“Всички тези предпазни мерки са част от нашата подготовка за предпазване от Covid.”
“И двете страни сме били потърпевши от нахлуване на вируса отвън и знам, че нито една от нас не желае да изнася Covid към другата страна.”
Около 1,5 милиона австралийци са посещавали Нова Зеландия годишно преди пандемията – около 40% от международните посетители на държавата. Аредерно прогнозира, че повечето пътници, които предприемат ранни пътувания, са такива, които искат да посетят семейството и приятелите си, но добави, че предстоящият ски сезон също ще бъде атракция за туристите.
Австралийският национален превозвач Qantas излезе с изявление, че ще възобнови 122 обратни полета до Нова Зеландия седмично, след като балонът влезе в експлоатация. Смята се, че този балон за пътуване е вторият в света, след като миналата седмица се отвори същия между островите Тайван и Палау. Преди това Австралия и Нова Зеландия също повдигнаха на дневен ред идеята за отделни балони за пътуване с нискорискови дестинации като Сингапур, Тайван и няколко тихоокеански островни държави.