Австралия ще инвестира 926,1 милиона щатски долара (1,35 милиарда австралийски долара) за период от 10 години с цел укрепване на
киберсигурността на страната, обяви австралийският министър-председател Скот Морис във вторник, след като Канбера се изправи срещу вълна от хакерски нападения, предава “Reuters”. Изявлението бе направено едва седмици, след като Австралия обяви, че “опитен държавен инициатор” е извършил нападения на всички правителствени нива и срещу всички политически структури и обществени институции, осигуряващи и опериращи ключови инфраструктура и услуги.
Въпреки че Австралия не назовава пряко, кого счита за отговорен за нападенията, три независими източника, запознати по темата, коментираха за “Reuters”, че става дума именно за Китай – обвинение, което Пекин категорично отрича.
“Топ приоритет на федералното правителство остава защитата на икономиката, националната сигурност и суверенитета на страната. Злонамерените кибератаки подкопават именно тези държавни устои”, обяви в изявлението си Морисън.
В мерките се включват 470 милиона австралийски долара за назначаването на 500 допълнителни експерта по киберсигурност към Австралийската дирекция по сигналите – националната агенция за кибер сигурност на страната. Средствата са част от инвестиция в размер на общо 15 милиарда австралийски долара в сферата на киберсигурността, обяви министърът на отбраната Линда Рейнолдс, добавяйки, че планът е бил ускорен след състоялите се дигиталните атаки от 2019 срещу австралийския парламент и три от най-големите политически партии в страната.
До този момент Австралия не е обявила публично, кой се счита за отговорен за кибератаките, които се състояха месеци преди изборите, но репортаж на “Reuters” от миналата година сочи, че разузнавателните служби на страната са установили, че Китай стои зад нападенията. Китай продължава да отказва да поеме отговорност за нападенията.