Австралия отмени взетото преди 4 години решение за признаване на Западен Йерусалим за столица на Израел. Външната министърка Пени Уонг заяви, че решението на Канбера от 2018 г. е подкопало мира и е поставило Австралия в неравностойно положение с други страни. Тя подчерта, че Австралия остава „неизменен приятел“ на Израел, като посолството на страната ще остане в Тел Авив.
Статутът на Йерусалим е един от най-оспорваните въпроси между Израел и палестинците. Министър-председателят на Израел Яир Лапид коментира изявлението на Австралия с думите: „С оглед на начина, по който това решение беше взето в Австралия, като прибързан отговор на некоректен доклад в медиите, можем само да се надяваме, че австралийското правителство се отнася към други въпроси по-сериозно и професионално. Йерусалим е вечната и обединена столица на Израел и нищо никога няма да промени това.“
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп предизвика остри международни критики през 2017 г., когато промени дългогодишната американската външна политика, признавайки древния град за столица на Израел. През май 2018 г. посолството на САЩ беше преместено от Тел Авив в Йерусалим. Месеци по-късно тогавашният министър-председател на Австралия Скот Морисън обяви, че неговото правителство ще последва примера му. Тогава той заяви, че Австралия ще признае Западен Йерусалим незабавно, но няма да премести посолството си от Тел Авив, докато не бъде постигнато мирно споразумение. Правителството на Морисън беше свалено от власт след проведените избори през май тази година.
По-рано днес министърката на външните работи Пени Уонг нарече решението на предишното правителство „цинична игра“ за спечелване на еврейските избиратели преди изборите в Австралия. Тя също така потвърди предишната и дългогодишна позиция на страната, че статутът на Йерусалим трябва да бъде решен в рамките на мирните преговори между Израел и палестинския народ.
Понастоящем Обединеното кралство обмисля да премести посолството си в Йерусалим. Засега Хондурас, Гватемала и Косово са единствените страни, освен САЩ, които имат посолства в града.
Докато Израел смята Йерусалим за своя „вечна и неделима“ столица, палестинците претендират за Източен Йерусалим – окупиран от Израел по време на войната в Близкия изток през 1967 г., като според тях това трябва да бъде столицата. Както е известно, статутът на Йерусалим е в основата на израелско-палестинския конфликт. Израелският суверенитет над Йерусалим никога не е бил признат от международната общност, а според израелско-палестинските мирни споразумения от 1993 г. окончателният статут на Йерусалим трябва да бъде обсъден на последните етапи на мирните преговори.