Австралия отпуска 2,6 милиарда долара за модернизацията на ракети с цел да се противопостави на напористия Китай

0
253
Военни ракети
Военни ракети. Снимка: Пиксабей

Австралия ще похарчи 2,6 милиарда долара (3,5 милиарда австралийски долара) за модернизиране на отбранителните си ракети, след като средата за сигурност в Азиатско-тихоокеанския регион става все по-предизвикателна поради напористостта на Китай, каза министърът на отбраната на страната във вторник, предава „CNN“.

Планът – който значително ще увеличи обхвата на ракетите на австралийските военни кораби и бойни самолети – идва след като Австралия заяви, че ще участва в разработването на хиперзвукови ракети със Съединените щати и Обединеното кралство като част от споразумението AUKUS, което трите страни подписаха миналата година за изграждане на атомни подводници за Канбера.

„Когато видите какво се случва в Украйна, когато видите какъв потенциал има за конфликт в Индо-Тихоокеанския регион, това е много реално за нас сега и трябва да бъдем реалисти как ще възпираме всеки акт на агресия и за да помогнем за запазването на мира в нашия собствен регион“, заяви министърът на отбраната Питър Дътън за ракетите на военноморските и военновъздушните сили в интервю за Sky News във вторник.

В прессъобщение от офиса на Дътън се казва, че Канбера ще ускори придобиването на съвместната противовъздушна ракета (JASSM) с удължен обсег за използване на нейните F/A-18 и евентуално изтребители F-35A, Naval Strike Missile за неговите фрегати и разрушители и морски мини за защита на своите пристанища и морски подходи. Очаква се новите ракети да заработят до 2024 г., се казва в съобщението на Министерството на отбраната на страната.

С JASSM Extended Range – проектирана от САЩ крилата ракета с въздушно изстрелване със скрити характеристики и способност за корекции на курса по време на полет – австралийските бойни самолети ще могат да поразяват цели на обхват от 900 километра (560 мили), се казва в изявлението на Дътън.

Междувременно проектираната от Норвегия Naval Strike Missile е маневрено морско оръжие, което може да поразява цели от обхват от 185 километра (115 мили) – повече от два пъти повече от сегашния обсег на ракетите на австралийските кораби, се казва в изявлението. Дътън обобщи:

„Нашите ADF (австралийски отбранителни сили) трябва да могат да задържат потенциални противникови сили и инфраструктура на риск от по-голямо разстояние.“

И двете ракети се използват от американските военни и Дътън посочи, че интегрирането им в австралийските сили ще помогне на Канбера да допринесе за коалиционните операции в Тихия океан.

Китай се страхува

Австралийският министър на отбраната коментира, че увеличаването на китайската военна активност в Индо-Тихоокеанския регион е тласъкът зад модернизираната ракетна програма на Канбера.

„Честно казано сме много притеснени“ от китайската милитаризация на островите в Южнокитайско море и засиленото китайско военноморско присъствие близо до японски води в Източнокитайско море, уточни Дътън пред „Sky News“ говорейки за демократично управлявания остров, който Китай претендира за своя суверенна територия и обеща да си върне контрола, Дътън коментира:

„Не искаме да виждаме никакъв тормоз от страна на Китай, не искаме да виждаме никаква агресия към Тайван.“

Миналия месец Дътън разкритикува китайското споразумение за сигурност със Соломоновите острови, североизточно от Австралия в Коралово море, като отваря възможността Пекин да разшири военното си присъствие в региона. Соломоновите острови отрекоха, че всяка сделка би довела до китайска военна база там.

Китайското външно министерство в сряда заяви, че Канбера и нейните партньори в Лондон и Вашингтон са тези, които разпалват напрежението в региона. Говорителят Уан Уенбин каза:

„Тристранното партньорство за сигурност между Съединените щати и Австралия е стар трик на англосаксонската клика, който не може да елиминира манталитета на Студената война и блоковата политика, провокира военна конфронтация и хвърля ножове по другите.“

Хиперзвукови ракети

Уанг конкретно реагира на съобщението на Австралия във вторник, че ще помогне за разработването на хиперзвукови ракети и подводни дронове съвместно със САЩ и Обединеното кралство. Уанг заяви, че Австралия и нейните партньори засилват надпреварата във въоръжаването в региона, добавяйки, че „страните от Азиатско-тихоокеанския регион трябва да бъдат в повишена готовност“.

Хиперзвуковите ракети са оръжия, които могат да летят пет пъти по-бързо от скоростта на звука. Докато почти всички балистични ракети достигат тази скорост или повече, най-новите хиперзвукови и тези в процес на разработка са маневрени и могат да избягват системите за противоракетна отбрана. Китай, Русия, Северна Корея и Съединените щати твърдят, че са изпробвали това ново разнообразие от хиперзвукови ракети. Изявление на AUKUS не дава никаква времева линия или подробности за разработването на ракетите.

За подводните дронове обаче се казва, че изпитанията ще дойдат в близко бъдеще. В съвместното изявление на австралийския премиер Скот Морисън, министър-председателя на Обединеното кралство Борис Джонсън и американския президент Джо Байдън се казва следното:

„Нашите нации си сътрудничат в автономните подводни превозни средства, които ще бъдат значителен умножител на силите за нашите морски сили. Първоначалните изпитания и експериментирането на тази способност са планирани за 2023 г.“

В това изявление лидерите на AUKUS посочиха, че настоящата война в Украйна подчертава важността на тяхното партньорство. В изявлението се посочва още:

„Лидерите потвърдиха отново своя ангажимент към свободен и отворен Индо-Тихоокеански регион и по-широко към международна система, която зачита правата на човека, върховенството на закона и мирното разрешаване на спорове без принуда – ангажимент, чието значение само нараства в отговор на непредизвиканото, неоправдано и незаконно нахлуване на Русия в Украйна.“

Освен хиперзвуковите и подводните дронове, лидерите на AUKUS отбелязаха напредъка по плана за оборудване на австралийския флот с ядрени подводници, включително трансфер на технологии в Канбера, разработване на работна сила за изграждане на подводниците в Австралия и създаване на база за тях.

Не беше даден краен срок за евентуалната доставка на подводниците, като в изявлението се казваше, че планът е да ги предостави на Австралия „на възможно най-ранна дата“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments