Австралия премахва британската монархия от своите банкноти, съобщава „Асошиейтед прес“. Националната централна банка заяви в четвъртък, че новата ѝ банкнота от 5 долара ще има местен дизайн, а не изображение на крал Чарлз III. Но все още се очаква кралят да се появи на монети, които в момента носят образа на покойната кралица Елизабет II.
Банкнотата от 5 долара е единствената останала банкнота в Австралия, която все още съдържа изображение на монарха. Банката заяви, че решението е последвало консултации с лявоцентристкото правителство на Лейбъристката партия, което подкрепи промяната. Противниците твърдят, че този ход е политически мотивиран.
Британският монарх остава държавен глава на Австралия, въпреки че в наши дни тази роля е до голяма степен символична. Подобно на много бивши британски колонии, Австралия обсъжда до каква степен трябва да запази конституционните си връзки с Великобритания.
Австралийската резервна банка съобщи, че новата банкнота от 5 долара ще включва дизайн, който да замени портрета на кралицата, която почина миналата година. Банката обясни, че този ход ще почете „културата и историята на първите австралийци“. В изявление на институцията се казва:
„Другата страна на банкнотата от 5 долара ще продължи да изобразява австралийския парламент.“
Ковчежникът Джим Чалмърс потвърди, че промяната е възможност да се постигне добър баланс. Пред репортери в Мелбърн той изтъкна:
„Монархът все още ще бъде върху монетите, но банкнотата от 5 долара ще каже повече за нашата история, нашето наследство и нашата страна и аз виждам това като нещо добро.“
Опозиционният лидер Питър Дътън оприличи този ход на промяна на датата на националния празник, Деня на Австралия. Пред 2GB Radio той коментира:
„Знам, че мълчаливото мнозинство не е съгласно с много от будните глупости, които се случват, но трябва да чуем повече от тези хора онлайн.“
Дътън е на мнение, че премиерът Антъни Албанезе е бил в основата на решението кралят да не се появява на банкнотата, като го призова да се „примири“.
След като встъпи в длъжност миналата година, Албанезе започна да полага основите за австралийска република, като създаде нова позиция на помощник-министър за републиката, но провеждането на референдум за прекъсване на конституционните връзки с Великобритания не беше първостепенен приоритет за неговото правителство.
Банката планира да се консултира с местни групи при проектирането на банкнотата от 5 долара, процес, който очаква да отнеме няколко години, преди новата банкнота да стане публична.
Настоящите 5 австралийски долара ще бъдат емитирани до въвеждането на новия дизайн и ще останат законно платежно средство дори след като новата банкнота влезе в обращение. Ликът на крал Чарлз III се очаква да бъде видян на австралийски монети по-късно тази година.
Един австралийски долар струва около 71 цента в американската валута.
Британската валута започна прехода към новия монарх с пускането на монетата от 50 пенса през декември. На предната страна на монетата е Чарлз, а на гърба е паметта на майка му. Тази седмица в обръщение са влезли 208 милиона банкноти от 5 долара на обща стойност 1,04 милиарда австралийски долара (734 милиона долара), според Резервната банка на Австралия.
Най-малката деноминация в Австралия представлява 10% от циркулиращите над 2 милиарда австралийски банкноти.
Лявоцентристката Лейбъристка партия на Албанезе се стреми да превърне Австралия в република с австралийски гражданин като държавен глава вместо британския монарх. След като лейбъристите спечелиха изборите през май миналата година, Албанезе назначи Мат Тисълтуейт за помощник-министър на републиката. Тисълтуейт каза през юни, че няма да има промяна в живота от времето на кралицата.
Австралийците гласуваха на референдум през 1999 г., предложен от лейбъристко правителство, за запазване на британския монарх като държавен глава на Австралия.
Когато кралицата почина, правителството вече се беше ангажирало да проведе референдум тази година, за да признае коренното население в конституцията. Правителството отхвърли добавянето на републикански въпрос към този референдум като нежелано отвличане на вниманието от неговия приоритет за коренното население.
По едно време кралица Елизабет II се е появявала на най-малко 33 различни валути, повече от всеки друг монарх, постижение, отбелязано от Световните рекорди на Гинес.